Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 292 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 20.2.2018

Hide My Wp – Wp-admin ve Wp-login Adreslerini Değiştirelim

1 sene önce yazıldı, 726 kere okundu. 3

Merhabalar. WordPress için düşünülmüş, hayata geçirilmiş bir çok güvenlik önlemi var elbette. Ancak bazen en basit önlemleri almamak, hayati sorunlara neden olabiliyor. Gayet basit ve mutlaka herkesin uygulaması gereken bir işlemi güzel bir eklenti ile nasıl yapabiliriz sorusuna yanıt olacak yazıma başlıyorum.

Wp-admin Gizlemek / Deiştirmek

Sitelerinde WordPress kullananlar bilirler ki yönetici panelimize ulaşmamızın tek yolu sitemize /wp-admin ekleyip giriş yapmaktır. Tüm wordpress sitelerde standart olarak bu şekilde giriş yapıldığı için, aslında bizim için bir güvenlik açığını temsil eder. Şöyle ki; ben zararlı bir bot yazacak olsam, wordpress siteleri bul, wp-admin den giriş sayfasına ulaş ve şifre denemesi yap diyebilirim. Ancak yönetici paneli adresimizi değiştirirsek, bu tarz basit ama etrafta yığınla olan zararlı yazılımlara veya kişilere karşı bir adım önde olabiliriz.

Wp-login.php Adresini Gizlemek / Değiştirmek

Az önce bahsettiğim mantıkla aynı şekilde düşünebiliriz. Madem wp-admin‘i değiştiriyoruz, wp-login.php neden standart dursun ki?

Peki Nasıl?

Bahsettiğim işlemleri az önce şuan bu yazıyı okuduğunuz bloğumda da gerçekleştirdim. Hide My Wp eklentisi sayesinde bir kaç basit adımla bu işlemleri sizler nasıl gerçekleştirebilirsiniz ona bir değinelim isterseniz.

Öncelikle, buraya tıklayarak açılan sayfadan eklentiyi indiriyoruz ve ftp’de wp-content/plugins klasörümüze atıyoruz. ( SFTP ile bağlananlar dosya izinlerinde alanadına aittir demeyi unutmasın, aksi taktirde eklentiyi güncelleyemezsiniz. ) Daha sonra, admin panelimize girip eklentiyi aktifleştirdiğimizde direk kendi sayfasına atıyor. Açılan sayfada Hide “wp-admin” seçeneğini aktifleştiriyoruz ve Custom admin URL: kısmına wp-admin ile değiştirilecek panel adresini giriyoruz. ( örneğin: panelsayfam )

Wp-admin ile ilgili ayarlarımızı yaptığımıza göre, hemen aşağıda Hide “wp-login.php” seçeneğini aktifleştirip altındaki Custom login URL: alanına da wp-login.php ile değiştirilecek dosya adresini yazıyoruz. ( örneğin: benimloginsayfam.php )

BENZER  Wordpress'inizi Dropbox'a Otomatik Yedekleyin

Böylelikle, standart giriş sayfalarının adreslerini değiştirmiş, olası saldırılara karşı biraz daha hazırlıklı olmuş olduk. Artık sitenizin yönetici paneline belirlediğiniz adresten giriş yapabilirsiniz. wp-admin yazarak giriş yapmayı deneyenlere 404 hatası döndüreceğini de söylemeden geçmeyelim.

Başka bir yazıda görüşmek dileği ile.
Kendinize iyi bakın!

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

 • fatih polat

  iyi günler ben wordpress sitesi üzerinden bir blog açtım ama bu blogda yazılanları sadece yetki verdiğim kullanıcıların görmesini isitoyurum. böyle bir şansım varmı?

 • değiştirdim hocam siz dönüş yapmayınca bende tek tek php şablonlarına baktım sonunda buldum yaptım hocam..

  • ” Dönüş yapamayınca ” daha doğru olur sanırım. Sorununuzu halletmenize sevindim. iyi günler dilerim :)

 • dinçer

  Hocam ben yaptım hata aldım siteye giriş yapamıyorum lütfen yardım edin.

  • Aldığınız hatayı paylaşabilir misiniz? Bir de, sadece yönetici paneline mi giriş yapamıyorsunuz?

   • dinçer

    Hocam, şimdi size ne yaptığı mı anlatim, dediklerinizi harfi harfine yaptım, giriş için site.com/bizeozel yaptım oldu olmasına ama giriş yap dediğim de olmadı, login.php olan kısımıda bizeozel yaptım giriş yap diyince olmuyor, sonra eklentiyi sildim şimdi hiç giremiyorum dilerseniz bir bakın, http://www.kadinanlar.com/wp-login.php site adresim bu telefon ile aradım sizi sonu 2831 nolu telefonum

    • Meraba tekrardan,

     Dün bahsettiğim kaza yüzünden geri dönemedin telefonunuza. Sitenizin anadizinindeki .htaccess dosyasını silip tekrar deneyin hocam.

     Sorun çözülmezse wp-config dosyanızı güncel bir dosya ile yer değiştirip veritabanı bilgilerinizi girin tekrar deneyin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Mini Yabancı Diziler : Yüzde 3 Dizisi