Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 292 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 20.3.2018
Bu yazı 01.11.2014 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Sitenize Yabancı Dil Seçeneği Eklemenin En Kolay Yolu

3 sene önce yazıldı, 5.729 kere okundu. 2

Merhabalar arkadaşlar. Bugün bir müşterimizin ihtiyaçları doğrultusunda internet sitesini güncellerken bir eklenti keşfettim. Daha öncesinde bir kaç farklı yoldan yaptığım çalışmayı daha güzel bir şekilde bu eklenti ile yapabileceğimi farkettim. Sonra da farkettim ki bunu bloğumda da paylaşırsam birilerinin de işine yarar.

Şöyle ki, piyasada WPML gibi bir çok çeviri eklentisi var. Ben WPML’yi hammallık olarak gördüğümden multi site şeklinde hazırlıyordum çoğu işimde ekstra dilleri. Bazılarında da bing ve google’ın sunduğu html kutularıyla işi çözüyordum. Tabi bu siteler formaliteden yabancı dillere çevrilen siteler genelde. Herneyse, şimdi size çok mantıklı bulduğum ve kullanımı rahat bir eklentiden bahsedeceğim.

WordPress Transposh Eklentisi

Eklenti sayesinde Bing ve Google’ın bizlere sunduğu çeviri hizmetini kullanarak harikalar yaratabiliyoruz. Şöyle ki, sadece çeviri yapmakla kalmayıp, bunu /dil/yazi-isminin-cevrilmis-hali.html şeklinde yayınlıyor. Yani SEO açısından önemli bir adım atmış oluyoruz. Eklenti içerisinde bir dolu ayar var ve bütün bunları ücretsiz olarak kullanıcılarına sunmuşlar.

Eklentiyi kurduğumuzda eklentinin panelinden ana dili ve çevrilebilecek dilleri seçiyoruz. Daha sonra yardımcı uygulamalar kısmından tek tuşla hızlı bir çeviri yapıp yayına hazır hale geliyor. Ayarlar Türkçe olarak karşımıza çıktığından çok da zorlanmıyoruz. Her yeni yazıda çeviriyi tekrarlıyor ve hazır hale geliyor sitemiz. /en dediğimizde ingilizce bir wordpress daha kurmuşuz gibi yeni bir siteye gidiyor.

Eklentide en sevdiğim olaylardan biri de, yönetici girişi yaptıktan sonra siteye girdiğimizde dil seçeneklerinin altında düzenleme kısmı var. Aktif hale getirdiğimizde site üzerinden direk dillere müdahale edebiliyoruz. Mesela Home değil de Home Page yazmak istedik, direk sitede değiştirip anında kaydedebiliyoruz. Bu da hem kullanışlı, hem de müşterilerimize sunabileceğimiz güzel bir olay bence.

Eklenti Linki: https://wordpress.org/plugins/transposh-translation-filter-for-wordpress/

BENZER  Wordpress, Telefonumdaki Yerini Aldı

Neyse, sözü fazla uzatmayalım, daha yapılacak bir kaç işim var. Eklentiyi keşfettikten sonra zaten bikaç siteye direk kurdum çalıştırdım. Siz de bir deneyin derim. Kendinize iyi bakın, görüşmek üzere!

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

 • Nazım kolay gelsin valla güzel şeyler paylaşmışsın. Bişey sormak istiyorum. Kendim oturdum index php header php single falan bi tema yaptım ve bunu otomatik değilde link yapısınıda bozmadan sadece post cat linklerini ingilizceye çevirerek. ve index.php de falan elle yazmış olduğum türkçe metinleride ingilizceye çeviren bi Eklenti arıyorum. Artı buton olayı olacak basıcam o dile basıcam o dile geçecek ?? varmı böyle bir eklenti acil lazım

  • Bu eklenti yapıyor işte bunu? Eklentiyi kurup deneyebilirsiniz. Yazıdaki konular güncelliğini yitirmiş olabilir ancak işinizi bir şekilde çözebilecek bi eklentidir. Ek olarak, yine de yapamazsanız eğer bana ulaşabilirsiniz, fırsat buldukça destek oluyorum.

   teşekkürler yorumunuz için :)

 • Tuba Dursun

  Benim merak ettiğim, otomatik çeviri eklentisi kullanarak otomatik çeviri yapmasını istiyorum fakat bu zamana kadar oluşturmuş olduğum sayfalarımın adreslerinin sonuna .tr eklenerek güncellemesinden dolayı 404 hatası alır mıyım ?
  http://www.yolaski.com seyahat blogumda mevcut sayfalarımın adreslerini aynı şekilde bırakabileceğim (sonuna .tr eklemeden) , çeviri yaptığım sayfalarımın adreslerinin (.en .es, .fr gibi) olabildiği bir Otomatik çeviri eklentisi önerebilir misiniz ?

  Teşekkürler.

  • Merhabalar,

   Benim size önerebileceğim bir eklenti mevcut, qTranslate eklentisini sisteminize kurup birkaç deneme yaparsanız kafanızdaki sorular giderilmiş olacak. Yalnız otomatik çeviri yaptığını hatırlamıyorum bu eklentinin, yine de bir kontrol edersiniz.

   Yorumunuz için teşekkür ederim,
   Görüşmek üzere

Bunlar da ilgini çekebilir.