Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 292 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 20.2.2018
Bu yazı 10.02.2014 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Temamızda Üyelere Özel Bölümler Hazırlamak

4 sene önce yazıldı, 2.176 kere okundu. 10

Merhaba arkadaşlar. Arayı soğutmadan bir makale daha hazırlamak istedim wordpress ile alakalı. Bazı sitelerimizde sadece üyelere özel alanlar oluşturmak isteyebiliriz. Örneğin bir köy dernek sitesinde telefon numaralarını listelediğimiz sayfayı sadece üyelerimize özel olarak düzenlemek isteyebiliriz. Sadece sayfa ile de sınırlı değiliz, başlığa dikkat ederseniz “bölümler” diye bahsettim.

uye_ol_yanAslında olayın mantığı basit gayet. WordPress’in bize sunduğu if – else kısa kodları ile ziyaretçi üye girişi yapmadıysa bu kodlar gözüksün, eğer üye girişi yaptıysa bu kodlar gözüksün diyebiliyoruz. Şimdi kodlamaya geçelim, daha iyi anlayacaksınız birazdan.

Çok basit bir örnek ile başlayacağız. Mesela bir dosya paylaşım siteniz var ancak konularınızdaki linkleri sadece üyeleriniz görsün, üye girişi yapılmadıysa uyarı çıksın ve verilen link sayesinde giriş sayfasına yönlendirilsin istiyorsunuz. Bunun için single.php ( yazılarımızı gösteren sayfa ) üzerinde bir kaç değişiklik ile bu isteğimizi yerine getirebiliyoruz. İlk olarak if yapımızı hazırlayalım ve indirme linkinin ve uyarının nerede gözükeceğine karar verelim. Buyrun if yapımız;

Basit bir yapıya sahip if kodlarımız gördüğümüz gibi, gayet kullanışlı. Kodların içerisinde bahsettiğim alanlara istediğimiz yerleşimi uyguluyoruz ve üyelere özel alanlarımız hazır oluyor.

Dosya indirme sitemizde dosyalarımızın linklerini özel alan ile çektiğimizi varsayarak size örnek bir kullanım hazırladım daha iyi anlamanız açısından. Buyrun;

 Not: Bu işlemi sadece bir bölüme değil, sitenin geneline de uygulayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, sadece kendinize özel bir günlük oluşturmak istiyorsanız giriş yapınca gözükecek kısma tüm tema kodlarınızı yerleştirirsiniz, diğer kısma uyarı yerleştirirsiniz. Böylece üye girişi yapmayan günlüğünüzü okuyamaz ve bu sayede de sadece kendinize özel bir günlüğünüz olmuş olur.

Not 2: Giriş yapılmadığında gösterilen alanda yazı ve linkle sınırlı kalmayabilirsiniz. Aklınıza gelen php ve html kodlarını kullanabilirsiniz, sıkıntı çıkartmayacaktır.

Not 3: Yukarıda dosya linkini özel alan ile çeken bir site düşünerek örnek verdim. Özel alanlarla ilgili bir yazı hazırlamayı düşünüyorum bir ara. Ama internette bir çok kaynak bulabilirsiniz. Hatta yukarıda verdiğim örnekteki ” dosyalinkli ” ibaresini kafanıza göre değiştirip özel alan ile değer çekebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yukarı verdiğim gibi tasarıma eklemek ve wp-admin’den yazı eklerken o özel alana değer girmek.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere arkadaşlar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Dilediğiniz soruları yorum kısmından bana iletebilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışacağım. Kendinize iyi bakın :)

 

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

 • Mustafa

  şimdi yaptım ve hem dosya indir bağlantısı geliyor hem de giriş yap diyor

  • else kısmından önceki kısma üye ise görünecek içeriği, sonraki kısma da üye değilse görünecek içeriği kodlamanız gerekiyor. Aslında gayet basit hocam. Kodlarınızı verin, üzerinden giderek açıklamaya çalışayım.

 • Mustafa

  Merhaba Ben hiç php bilmiyorum ama wordpress ile bişeyler yapmaya çalışıyorum. Üyelere özel bir sayfa Yapmak istiyorum Bu kodu nereye yazıcam sayfanın görünmez olmasını nasıl sağlayacağım pek anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Öncelikle wordpress ve php mantığını biraz daha geliştirmenizi öneririm. En sağlıklısı bu olacaktır. Teşekkürler yorumunuz için.

 • Kadir Bas

  yaptığım web sitesinde benden istenilen şey sadece bir sayfa için geçerli olacak bu örneğin siteyi herkez girecek görecek ve menuler de bilançomuz’a tıklandığında üye giriş yapmamışsa sayfada bu alan sadece üyelere özel dir üye olun linki olsun istiyorum ve yukarıda ki kodlar çok karışık anlayamadım tam olarak yardımcı olurmusunuz ?

  • Tabiki yardımcı olayım. Öncelikle üyelere özel olacak sayfayı belirlemeniz lazım ve o sayfayı yayınlarken özel bir sayfa şablonu ile yayınlamanız lazım. http://blog.nazimyilmaz.com.tr/wordpress-sayfa-sablonu-hazirlamak/ bu yazıyı bir okuyun, daha sonra devam edelim :)

   • Kadir Bas

    hocam iyi günler

    WordPress Özel Alan Eklentisi (Advanced Custom Fields)

    kullanıyorum sitemde istenilen yere getiremiyorum short kodlarda bir hata var sanırım yardımcı olurmusunuz

    Field name:açıklama_alanı

    Field name : google_maps_alanı

    bu şekilde kullanılması nı istediğim iki ayrı alan da açtım kullandığım singel.php de ki php kodum da bu şekilde ama sonuc alamadım teşekkürler

    • Yardımcı olabilmem için kodları paylaşmanız gerekiyor :)

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Mini Yabancı Diziler : Yüzde 3 Dizisi