Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 292 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 22.4.2018
Bu yazı 03.02.2014 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

WordPress Tam Yedek Alıp Geri Yüklemek

4 sene önce yazıldı, 7.840 kere okundu. 1

Merhabalar arkadaşlar. Az önce dropbox ile wordpress tam yedek almaya bir yazımda değindim. Sonrasında da diğer yollarla nasıl yedek alınır ve bu yedekler nasıl tekrar geri yüklenir sorularına cevap niteliğinde bir yazı hazırlarsam faydalı olur diye düşündüm. Öncelikle yedek almanın önemine değinelim biraz.

Şöyle ki, internet sitelerimiz bir nevi “Allah’a emanet” yayındalar. İster Facebook’un sahip olduğu sunucuya sahip olun isterseniz de kendi evinizdeki bilgisayarınızda host edin, yine de tehlike tehlikedir. Sunucuya sızan zararlı yazılım dosyalarınıza zarar verebilir, hosting süreniz bitmiştir size bildirilmeden hesabınız kapatılmıştır, zararlı kişiler sitenize müdahale etmiştir vesaire vesaire bir sürü sıkıntı başınıza gelebilir. Ancak temiz bir güncel yedeğiniz varsa hiç bir şeyden korkmazsınız. Çünkü tek kaybınız minimum düzeyde içerik kaybı ve harcayacağınız ufak bir efor olacaktır.

Şimdi gelelim yedek almaya ve o yedeği geri yüklemeye. Şunu söylemeliyim ki, bu yazımda sadece cPanel kullanıcıları için yedek almayı ve geri yüklemeyi anlatacağım. Zaten genel olarak kullanılan panel cPanel olduğu için zaten baya geniş bir kitleye hitap edeceğim bir gerçek. Ancak diğer panelleri kullanan arkadaşlar da bu yazıyı okuyup mantığı anlayarak kendi panellerinde bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Çünkü WordPress php dilinde kodlanmış bir script olduğundan, belli kriterlerde çalışır ve bunlardan en önemlisi de Mysql ile çalışmasıdır.

Full Yedeğimizi Alalım

cpanelbackup

cPanel üzerinden yedek almak sandığınız kadar zor bir olay değildir. Panelimize giriş yaptıktan sonra Files ( Dosyalar ) bölümündeki Backup Wizar ( Yedekleme Sihirbazı ) butonuna tıkladığımızda karşımıza bir sihirbaz gelir. Bu sihirbaz sayesinde kolaylıkla tam yedeğimizi alabiliriz. Tek yapmamız gereken açılan sayfadaki Backup ( Yedekle ) tuşuna basmak olacaktır. Yedek indirilmeye hazır olduğunda verdiğiniz mail adresine bildirim maili gelir. Yedekleme sayfasında yedeğinizi görürsünüz ve tek tıklama ile indirmeye başlarsınız.

BENZER  Wordpress, Telefonumdaki Yerini Aldı

Dropbox İle Yedek Almak hakkında yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz. cPanel ile yedek almak istemiyorsanız veya ftp deki tüm dosyaları değil de sadece wordpress’inizi yedeklemek istiyorsanız size iyi bir alternatif olabilir.

Elle Yedek Almak:

cPanelimizin bize sunduğu sihirbaz ile değil de, elle yedek almak istersek de işimiz o kadar zor değil. Gerekli dosyaları ftp yazılımınız veya cPanel’deki dosya yöneticisi aracılığı ile bilgisayarımıza indirerek ilk adımı tamamlamış oluruz çoktan. Daha sonra da PhpMyAdmin’e giriş yapıp veritabanımızı dışarı aktar dediğimizde veritabanı yedeğimizi de bilgisayarımıza indirmiş oluruz. Böylelikle full yedeğimizi elle almış oluruz.

Yedeği Geri Yükleyelim

Herhangi bir şekilde aldığınız yedeğinizi geri yüklemeniz gerekebilir. Umarım sitenizin başına bir sıkıntı gelmez ve yedeği geri yüklemek zorunda kalmazsınız ancak, ola ki lazım olursa diye ( ki olacaktır ) anlatayım.

Not: Yedekleme ve geri yükleme işlemlerinizi sadece sitenizi eski haline çevirmek için değil, başka işleriniz için de kullanabilirsiniz. Örneğin aynı sitenin bir de ingilizce versiyonunu yapmak istiyorsunuz ve bu ingilizce dili için ayrı bir wordpress hazırlayacaksınız ancak tasarımı vesaire aynı olacak. Bunun için ana dizindeki wordpress’i yedekleyip /en klasörüne geri yüklediğinizde siteniz ana dizindeki gibi çalışacaktır ve işiniz görülmüş olur.

Not 2: Geri yükleme işlemlerini en baştan, yani sıfırdan veritabanı oluşturup var olan veritabanını ve tüm dosyaları tekrardan yüklemek dahil olarak anlatacağım ki kafanızda tamamen otursun.

Yedeğimizi iki parçaya ayıralım. Bu parçalar ftp de olması gereken dosyalarımız ve veritabanımız olsun. Öncelikle tüm dosyalarımızı ftp den geri yüklemeliyiz. cPanel kullanıyorsanız eğer size önerim ftp den yüklenecek dosyaları zipleyip panelden atmanız. Daha sonra extract edebilirsiniz. Bu sayede upload sürenizden kısmış olacaksınız ve dosyalarınız laglara vesaire takılmadan sıkıntısız ve eksiksiz upload edilmiş olacak. Eğer yedeğiniz cpaneldeki dosya yöneticinizde zaten varsa, oradan da direk çıkartabilirsiniz.

BENZER  Wordpress Bakım Modu Eklentisi

Sıra veritabanımızda. Tümden sitemizi kaybetmişiz gibi düşünerek anlatıyorum ve bu yüzden bir veritabanı oluşturmamız gerekiyor. Bunun için yine cPanel’e giriyoruz ve bildiğimiz gibi bir veritabanı oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz veritabanımızın ismi ve diğer bilgileri yedeğini aldığımız veritabanı ile uyuşmak zorunda değil. Önemli olan veritabanının içeriğidir.

Veritabanımızı oluşturduktan sonra phpmyadmin üzerinden veritabanına girip, .sql dosyamızı içe aktarıyoruz. .sql dosyamız yedek dosyamızın içerisindedir mutlaka. Arama kısmına .sql yazarsanız karşınıza gelir. Veritabanımızı da içeri aktardıktan sonra geriye sadece bir kaç adım daha kalıyor.

Sıradaki adım veritabanını sitemize bağlamak. Bunun içinde yedeğimizin ana dizininde bulunan wp-config.php dosyasına müdahale etmemiz gerekiyor. Veritabanınız eskisi ile aynı isme ve şifreye sahipse bunu yapmanıza gerek yok. Ama farklı isim ve şifre girdiyseniz burayı ayarlamalısınız.

İşte tüm işlemler bu kadar. Yazı uzun gibi görünebilir ancak yapılacak işlemler gayet kısa ve basit işlemlerdir gördüğünüz gibi. Sorularınız olursa yorum bölümünden yazabilirsiniz. Başka bir yazıda görüşmek üzere diyip bitirelim. Sağlıcakla kalın :)

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

 • Petrovic Petrov

  merhaba bir siteden tam yedek alıp başka bir siteye yüklemek mümkün mü domain adları farklı olabilir mi yani bunu da anlatabilir misiniz. Şu anda elimde eski sitemin yedeği duruyor ama tekrar domain host açıp para verip aynı siteye bu yedeği kurmak istemiyorum. Bu yedeği başka bir siteye yüklemek için hangi işlemleri yapmam gerekiyor ?

 • Onur Karagöz

  http 403 hatası. merhabalar kolay gelsin, her şeyi dediğiniz gibi yaptım. en son wp-config.php de ”burası ” yazdıgım kısımları editledim.
  // ** MySQL settings – You can get this info from your web host ** //
  /** The name of the database for WordPress */
  define(‘DB_NAME’, ‘burası’);

  /** MySQL database username */
  define(‘DB_USER’, ‘burası’);

  /** MySQL database password */
  define(‘DB_PASSWORD’, ‘burası’);

  bunları yeni açıtıgım veritabanı ve kullanıcıya göre editledim. suanda http 403 hatası alıyorum. napmalıyım

 • can

  Merhaba Nazım Bey

  tam yedeklemem var tar.gz uzantılı ancak cpanelde geri yükle dedğim zaman yeterli yeriniz yok uyarısı alıyorum sunucumdaki hakkım 500 mb oldğu için 412 mb si kullanılıyor nası yer açabiliririm

  • Merhabalar,

   Zaten yedekten geri yükleyecekseniz ftp deki dosyaları silebilirsiniz. Ya da silmeden önce bilgisayarınıza indirin, ne olur ne olmaz. Başka yapacak bir şey yok malesef. Host firmanızdan birkaç günlüğüne alanı yükseltmesini rica etmeniz dışında tabi.

   Yorumunuz için teşekkürler

 • Kadir

  Merhaba
  Yedeği Alıp Kurdum Fakat Herhangi bir yeri tıklayınca yedeği aldığım siteye yönleniyor
  nedendir acaba ?

 • nn

  herşeyi dediğiniz gibi yaptım. Veritabanını da yükledim. Fakat siteye bağlayamadım. wp-config.php dosyasına müdahale etmemiz lazım yazmışsınız ama öyle bir dosya yok. Nerededir ve ya farklı bir isimle olabilir mi?

  • Merhaba, o dosya ana dizinde olmalıdır ve birebir o isimle olmalıdır. Eğer yoksa, güncel bir WordPress sürümü indirip ana dizinde o dosyayı sizin hostinginize ana dizine atıp gerekli güncellemeyi yapabilir ve çalıştırabilirsiniz.

 • Ahmet

  Çok teşekkürler bu işlemi yaptım. WordPress içerisinden xml de aldım komplesine. Siteme bir sorun oldugunda bunları kullanarak tam olarak eski haline getirebilir miyim. Diğer veritabanı vs yedeklemesi almam gerekir mi?

  • Ahmet

   Yazının devamını okuduğum da cevabımı aldım sanırım. Fakat soru hala geçerli. Bilen birinden #net duymadan olmaz. Para aldım. İş yaptım zorla bundan emin olmadan rahat uyuyamam. İnsan evladıyım.

   • dosyaları ve veritabanını yedeklerseniz her türlü geri yükleyebilirsiniz. içiniz rahat olsun :) yalnız yedeklediğiniz zamanki duruma geri döneceğinizi unutmayın, her zaman güncel yedek bulundurun ve birden fazla yedek bulundurun. alternatifleriniz olsun :) iyi günler dilerim.

 • ad yok

  makaleler ile birlikte mi yedek alıyor acaba

  • Makaleler veritabanında bulunuyor. Veritabanı yedeğe dahil olduğunda makaleleriniz, ayarlarınız, yorumlarınız vesaire tamamı yedeklenmiş olur.

 • Emre

  Herşeyi dediğin gibi yaptım geri yüklerken ama web sitemin sayfalarına falan tıladığımda hala eski web sitemin adresine gidiyor

  • Bunun sebebi tema üzerinde elle link vermiş olmanızdır. Tabi bunu yönetici panelindeki genel ayarlara girip site adreslerini yenileri ile değiştirdiğinizi varsayarak söylüyorum. Bir kontrol edin, gerekirse tekrar yardımcı olabilirim :)

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Mini Yabancı Diziler : Yüzde 3 Dizisi