Bloğumda toplam 12 kategoride yazılmış 313 yazı ve 269 yorum var.

Başka Bir WordPress Koşul Yapısı : Mobil Giriş Yapanları Ayırt Etmek

4 sene önce yazıldı, 825 kere okundu. 0

Merhabalar WordPress severler! Bazı projelerde sıkça kullandığım bir IF yapısını buradan anlatmak istedim. Bugün bir forumda bu tarz ihtiyaçları olan insanların açtıkları bazı konuları gördüm ve aslında WordPress ile hayatın ne kadar olduğunu bir yazıda açıklamak istedim.

Wordpress üzerinde işlerimizi yaparken yazdığımız kodların önemli kilit noktalarını IF yapıları oluşturuyor genellikle. Şöyle ki, anasayfada farklı diğer sayfalarda farklı kodları çalıştırmak için, üye giriş ekranları hazırlarken giriş yapılmış mı yoksa yapılmamış mı kontrol etmek için, özel kategori ve single sayfaları hazırlamak için çeşitli IF yapılarını kullanıyoruz çokça.

Aynı mantıkla ilerlediğimizde mobil giriş yapanları filtrelemek amaçlı bir IF yapısı kurgulayıp kullanabiliriz anlamına geliyor. Çünkü, WordPress bazı şeyleri bizden önce düşünmüş ve eğer kullanmak istersek diye bünyesine katmış, bize sunmuş!

Aşağıdaki yapıyı kullanarak mobil giriş yapanlar ile normal kullanıcıları ayırıp, tıpkı anasayfada şunu göster, değilse şunu göster mantığı gibi mobilden giriş yapıldıysa şuraya yönlendir, değilse yönlendirme bu içeriği göster diyebiliriz.

Kodları vermeden önce nerelerde kullanabiliriz onlardan da bahsedelim. Öncelikle sadece mobil tarayıcılardan ya da masaüstü tarayıcılardan girilmesini istediğiniz sitelerde header bölümünde kullanıp, istemediğiniz ziyaretçileri sabit bir sayfaya yönlendirip uyarı mesajınızı gösterebilirsiniz. Ya da reklam alanlarınızda bu yapıyı kullanarak responsive temanızdaki reklamları ayrıştırabilirsiniz. Ya da daha basit bir örnekle, Whatsapp ile gönder butonunuzu sadece mobil kullanıcılarınıza gösterebilirsiniz.

Buyrun kodlarımız;

<?php
if ( wp_is_mobile() ) { 
    /* Mobilse çalışacak kodlar */ 
} else { 
 echo 'Mobil değilse çalışacak kodlar'; 
}  ?>

Başka bir yazıda tekrar görüşmek üzere. Lütfen sorularınızı yorum kısmından sormaktan çekinmeyin. Farklı bir ihtiyacınız var ise, WordPress Destek bölümüme beklerim.
Bol WordPress’li günler!

BENZER  Yazılarımıza Özel Alan ile Müzik Ekleyebiliriz

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Macbook Air 2017’yi Kimlere Tavsiye Edebilirim?

Bir süredir sık sık Macbook Air’i proje işlerinde ve sunumlarda kullanıyorum. Sizlere bu yazımda 2017 model ...

3 hafta önce. 23 0 Devam Et

2021’e Girerken Hayata Dair Genel Bir Değerlendirme Yapalım

Merhabalar yeniden! Hemen her yazıya başlarken söylediğim gibi; epeydir bir şeyler yazamıyorum ama yeniden bir şe...

3 hafta önce. 26 0 Devam Et

İsimTescil.net Sonunda Arayüzünü Güncelledi

Merhaba arkadaşlar. Uzun bir zaman boyunca gına getiren, sürekli yavaşlığı ve “her yüzüne bakışımızda...

8 ay önce. 141 0 Devam Et

Sitelerinize WhatsApp Butonu Ekleyerek Müşterilerinizle Etkileşime Geçin

Merhaba arkadaşlar. WhatsApp günün hemen her anında iletişim ihtiyacımızı karşılayan olmazsa olmaz bir araç h...

8 ay önce. 176 0 Devam Et

İşletmelerde Ön Muhasebe Yazılımı Kullanmanın Önemi ve Bulut Tabanlı Yazılımlar

Merhaba arkadaşlar. Özellikle son zamanlarda girişimcilik ruhunun çok fazla kişiye ulaştığını, herkesin özell...

8 ay önce. 68 0 Devam Et

Hakkımda

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

Uzun yıllar çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra 2017’den beri kendi yazılım ve reklam şirketimi kurdum. Geliştirmeye ve değiştirmeye devam ediyoruz.