Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 27.2.2020
Bu yazı 18.02.2014 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

CSS: Son Çocuk ( last-child ) Kullanımı

6 sene önce yazıldı, 2.588 kere okundu. 0

Arkadaşlar merhabalar. Bildiğimiz gibi css bizim en önemli kodlama dillerimizden biri bir web tasarımcı olarak. Yine bu işe yeni başlayanlar veya css ile yeni tanışanlar için uygun bir paylaşım olacak bu makale.

Bazen ul, ol gibi listeler oluşturmamız gerekiyor. Ancak her li’ye verdiğimiz border veya buna benzer özellikleri son li için iptal etmemiz gerekebiliyor. Ya da son li için ekstradan özellik belirlememiz gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda çoğu arkadaşlar ilk başlarda son li ye elle müdahale ediyorlar ki ben de çok uzun zaman önce öyle yapıyordum, yalan yok. Ancak her şeyin kolay yolu mutlaka vardır diye düşünerek ilerlersek bu yolda, herşey gerçekten de daha kolay olacaktır.

Örneğin, bir liste hazırlıyoruz. Bu listemiz bir menüyü içeriyor. Sitemizdeki ana menü olsun. Her li için border-right değeri verdik ve son li de bu border aktif olursa çirkin gözükeceğinden kaldırmamız gerekiyor. Bunu css üzerinden last-child seçicisi ile nasıl yapacağımızı gelin örnek kodlarla yakından inceleyelim;

Html menü kodlarımız;

Gördüğümüz gibi basit bir menü oluşturduk. Gelin şimdi stil kodlarımızı inceleyelim;

.menu li:last-child { border:none; } kısmı bizim son li’deki border’ı sıfırladığımız kısım gördüğünüz üzere. Listelerimizde bu mantığı kullanarak menülerimizi daha kolay bir şekilde hazırlayabiliriz, hatta bu kadar basit bir kod sayesinde önümüze bir dolu seçenek çıkacağı için yaratıcılığımıza yol açmış olabiliriz.

BENZER  Bootswatch.com'dan Ücretsiz Bootstrap Temaları

Başka bir yazımızda görüşmek üzere arkadaşlar. Sorularınızı sormaktan çekinmeyin, kendinize iyi bakın :)

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel