Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 18.2.2020
Bu yazı 31.05.2013 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

CSS3: Çoklu Sütunlar

7 sene önce yazıldı, 521 kere okundu. 0

Merhabalar. Geçen hafta yine internette gezinirken gözüme çarpan bir css3 özelliğini bu gün bir sitede kullanmam gerekti. Baktım genel olarak işimize yarayacak bir şey, buradan da paylaşayım dedim.

Uzun uzadıya yazılar veya listeler var ise önünüzde, ve onları tablo kullanmadan ve uğraşmadan ikiye üçe dörde falan bölmek istiyorsanız, kolaylıkla halledebileceğiniz bir css kodu ile karşınızdayım. Gazetelerde falan gördüğümüz tarzda yazıları sütunlara ayırarak hem sitenin görünüşüyle alakalı olan sıkıntıyı ortadan kaldırabiliyoruz hem de daha az yer kaplıyor ve daha zengin görünüyor. Ve de farklı..

Aşağıda mantığı anlamanız için bir iki kod yazıyorum. Ama bir de düz yazı şeklinde anlatayım. Sütunlara ayırmak istediğimiz içeriğin hemen üst divi olarak sutun ayırma stil kodlarımızı yazacağımız bir div açıyoruz. Kapsayan div. İd veya class farketmiyor. Daha sonra da stil dosyamızdan aşağıda verdiğim kodları ekliyoruz. Dilediğimiz kadar sütun ayarlayabiliyoruz sayılarla oynayarak. Gayet basit ama bazen çok gerekli bir kod işte.

Html kodlarımız;

[code]

<div id="coklusutun">

<p>Mesela falan filan burası uzun bir yazı.</p>

</div>

[/code]

CSS Kodlarımız;

[code]

#coklusutun{
-webkit-column-count: 3;
-moz-column-count: 3;
column-count: 3;
}

[/code]

Kolay gelsin, görüşmek üzere!

BENZER  Wordpress Siteyi Taşıdıktan Sonra Görünmeyen Resimlerle İlgili

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel