Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 27.2.2020
Bu yazı 29.05.2013 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

CSS3 Online Oval Kenar Oluşturma Aracı

7 sene önce yazıldı, 351 kere okundu. 0

CSS3 ile birlikte bir çok yeni özelliği kolayca kullanır hale geldik. Önceden grafik kullanarak oval köşeler elde ediyorduk web sitelerimizde, şimdiki duruma bakarsak eğer işlerin bir hayli kolaylaştığını görebiliyoruz. Şimdi tanıtacağım internet sitesi de css3 özelliklerinden birini kodlama ile uğraşmaya gerek kalmadan bizlere kolayca kullanmamız için kodları otomatik üretiyor.

İster tüm köşelere aynı derece ovallik veriyoruz istersek de ayrı ayrı tüm köşeler için px atayarak her köşeyi farklı derecede oval yapabiliyoruz. Köşelere px değerlerini verdikten sonra aşağıdaki kod güncelleniyor ve kodumuzu style.css imizde veya hangi style dosyasını kullanıyorsak orada yapıştırıp işimize devam ediyoruz. Tüm tarayıcılarla da uyumlu çalışıyor kodlar.

Önce site adresini verelim, sonra da konu hakkında hiç bilgisi olmayanlar için biraz ip ucu verelim. Siteye girmek için aşağıdaki adrese tıklamanız yeterli.

http://border-radius.com/

” Html sayfamda bir div var ve bu oval köşeleri ona uygulamak istiyorum. ” 

Yapmanız gerekenler çok basit. Ayrıca sadece div’lere değil, html kısmında atadığınız resimlere de oval köşeler uygulayabilirsiniz bu kodlar sayesinde. Yapmanız gereken id veya sınıfı css bölümünde bulup, o stil özelliklerinin arasına bu kodları da eklemek.

Örnek vermek gerekirse;

Html dosyanızda < div id=”kutu”>kutu içeriği</ div> diye bir diviniz var, stil dosyanızda da #kutu { width:500px; height:150px; } özelliklerine sahip kodlarınız var. Bu siteden aldığımız kodlara ” X ” dersek eğer, stil dosyasındaki yapmanız gereken değişiklik aşağıdaki gibi olacaktır.

#kutu { width:500px; height:150px; X }

Kolay gelsin arkadaşlar. Gayet basit bir olay zaten. Bu arada mantığı anladınız siz, resimlere vesaire de eklemek isterseniz yine aynı şekilde ekleyebilirsiniz. ( < img src=”resim.png” class=”ovallestir” /> – .ovallestir { X } şeklinde kullanabilirsiniz. )

Tekrardan kolay gelsin, iyi çalışmalar. Görüşmek üzere!

BENZER  Lorem Ipsum Nedir & Ne Değildir

 

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel