Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 302 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 24.6.2018
Bu yazı 07.05.2013 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

FastStone Toplu Resim Boyutlandırma ve Dahası

5 sene önce yazıldı, 222 kere okundu. 0

Merhabalar. Bir programı tanıtmak istiyorum sizlere. Bazen topluca fotoğrafları yeniden boyutlandırmanız, fotoğraflara watermark ( yani logonuzu bir köşeye ) eklemeniz, topluca isimlendirmeniz, formatlarını değiştirmeniz falan gerekebiliyor. Tüm bu işlemler için hazırlanmış ücretsiz ve hiç bir kısıtlaması olmayan bu program, size photoshop’da vakit kaybettirmeye gerek kalmadığını göstermek istiyor.

Programın özelliklerinden bahsedelim ayrıntılı bir şekilde.

Resize: Resimlerinizi topluca yeniden boyutlandırabileceğiniz bölüm. Ve isterseniz boyutlandıracağınız resimlerin eski boyutlarının hepsi benzer boyutlarda olmasa bile öyle bir işlem uyguluyor ki, hiç bir fotoğrafınız bozulmadan yeni boyutunu alıyor. İster Pixel olarak ister % olarak boyutlandırma işlemlerini yapabiliyorsunuz.

Rotate: Topluca resimlerinizi döndürme işlemlerinizi yapabileceğiniz bölüm. İsterseniz yatay, isterseniz dikey, isterseniz de kaç derece ne tarafa döndürmek istiyorsanız ayarlıyorsunuz, program resimlerinizi alıp evirip çeviriyor.

Crop: Resimlerinizi topluca kesebileceğiniz bölüm. Resimlerin ne kadarlık bir alanını alacağınızı belirliyorsunuz ve gerisini programa bırakıyorsunuz.

Canvas: Photoshop kullananlar aşinadır, canvas size? Fotoğrafı büyütmeden arkasına istediğiniz bir renkte tuval eklemeye yarıyor bu özellik. Yine ne boyutta isterseniz o boyutta yapıyor işini.

Color Depth: Resimlerinizin renk derinliklerini topluca değiştirebilmenize olanak veriyor bu bölüm. ( 24 Bit, 8 Bit vesaire )

Adjustments: Fotoğrafların üzerinde topluca oynayabiliyorsunuz bu bölümde ise. Gammadır, Contrastdır, Brightnessdır bir sürü filtre ile fotoğraflarınızın karakteristik özelliklerini topluca değiştirebilirsiniz.

Text: Fotoğraflara topluca yazı eklemek için kullanabilirsiniz. Watermark gibi düşünebiliriz aslında. PNG hazırlamakla uğraşmak istemeyenler için mantıklı bir hareket olabilir.

Watermark: Fotoğraflarınızın hepsine birden, bir köşelerine veya neresine isterseniz, bir logo yerleştirebiliyorsunuz bu bölümde. Program size kendi logonuzu seçme imkanı da tanıyor. PNG dosyanız hazırsa, programdan ekleyin çok basit bir şekilde. Bu arada sevdiğim bir işlemdir bu. Güzel reklam oluyor gerçekten.

Border: Son olarak da border özelliği var. Topluca çerçeve ekliyorsunuz fotoğraflarınıza veya resimlerinize.

BENZER  Dell Vostro 5471 Notebook'da Klavye Sorunu ve Çözümü

Programdan yeterince bahsettik. Ücretsiz, sıkıntısız, kasmayan, kullanışlı bir program gerçekten de. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Görüşmek üzere.

FastStone Photo Resizer İndirmek İçin Tıklayın

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.