Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 15.2.2020
Bu yazı 25.12.2014 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Google’da Bir de Böyle Arama Yapın

5 sene önce yazıldı, 483 kere okundu. 2

Geçenlerde bi sitede bir makale gördüm ve google aramalarının ne kadar kullanışlı olduğunu yeniden farkettm. Google, sadece bir arama motoru değil bunu asla unutmamak lazım. Bir çok farklı hizmeti var ve hepsinin de hakkını bana kalırsa iyi veriyor. Konumuz bu değil ama, işin ciddiyetini de bilelim dedim.

Bir şey aramak için Google’a girdiğinizde direk akla gelen ilk anahtar kelimelerle arama yaparsınız değil mi? İşte şimdi size aradığınızı bulmanızda yardımcı olacak bir kaç seçenek sunacağım. Aslında bu seçenekleri Google bizlere sunuyor, ben sadece dillendirmiş olayım. Buyrun başlayalım.

Tırnak İşaretleri Kullanın

Arama yaparken bir çok kelime kullanabiliyoruz. Önümüze gelen sonuçların haddi hesabı yok. Alakalı alakasız bir çok içerik arasında aradığımız şeyi bulmak ne kadar zor değil mi? İşte size bu alakalı alakasız içeriği bir nebze filtreleyebilmemiz için ufak bir yöntemden bahsedeceğim. Tırnak işaretleri. Aradığımız bir kaç kelimeyi tırnak işaretleri içerisinde yazarsanız, cümledeki tüm kelimeleri içeren sonuçlar karşınıza gelecek ve geniş bir elemeyi hızlıca yapmış olacaksınız.

Tırnak İşaretleri ile Birlikte Yıldız (*) İşaretini Kullanın

Örneğin bir şarkı sözü aratıyorsunuz. Bir kelimeyi tam olarak hatırlamıyorsanız kelimenin başına * koyabilirsiniz. Google size alternatifleriyle birlikte sonuçlar sunacaktır.

– İşareti İle İstemediğiniz Sonuçları Engelleyin

Özellikle arama yaparken eş anlamlı kelimeler kullandığımızda karşılaştığımız sorunu ortadan kaldırmak için bu arama yöntemini kullanabilirsiniz. Mesela Aslan kelimesini aratıyorum ama galatasarayla alakalı bir sonuç çıksın istemiyorum. Bunu başarmak için de aslan -galatasaray şeklinde arama yapabiliyoruz ve istemediğimiz tüm sonuçları elemiş oluyoruz. Bu da dünyalar kadar içeriği az da olsa filtrelememize yarıyor.

Sadece İstediğiniz Sitenin İçeriklerinde Arama Yapın

Bir arama yaparken sadece bir sitedeki içerikler arasında arama yapmak isteyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, wordpress anahtar kelimesiyle arama yapacaksınız ama sadece blog.nazimyilmaz.com.tr adresindeki uyumlu sonuçları göstermesini istiyorsunuz. O zaman, arama yaparken wordpress site:blog.nazimyilmaz.com.tr şeklinde arama yapmanız gerekiyor.

BENZER  Kurumlar İçin Yandex.Mail

Arama Araçlarını Kullanın

Google’da arama yaparken önemli olan istediğimiz sonuca ulaşabilmektedir. Her geçen gün kendini geliştiren Google Amcamız, bizlere aslında bir sürü filtreleme aracı sunmuş. Bunlardan bir grubu da arama araçları. Arama araçları sayesinde bir çok özelliği kullanıp bize anlamsız gelen bir çok içeriği engelleme şansımız var. Bir göz atabilirsiniz.

Google İle Her Şeyi Dönüştürebilirsiniz

Bir çok kişi, Amerikan Dolarını Türk Lirasına çevirmek için googlea dolar kuru yazıp aratıyor. Halbuki, 150 usd to lira diye arattığımızda cevabı daha kısa sürede bulabiliriz. Üstelik sadece para birimi değil, uzunluk, ağırlık gibi diğer birimleri de birbirine çevirebiliyoruz. tek yapmamız gereken iki birim arasına to ekleyip ara demek.

Dört İşlemden Daha Fazlasını Yapabiliyor

Google arama sayfasını bir hesap makinesi gibi kullanmak hoşunuza gitmez miydi? Her şeyin cevabını bilen Google, her türlü hesap kitap işlerini de başarılı bir şekilde yapabiliyor! 150+289 gibi basit bir işlemi google’a sorabileceğiniz gibi, çıkan hesap makinesi üzerinden logaritma bile hesaplatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken cevabını istediğiniz işlemi arama kutusuna yazıp ara demek.

Google Görsel Arama Kullanın

Google üzerinden arama yapmanın bir çok yöntemi var evet, ama benim en son bahsedeceğim yöntem görsel ile arama. Şöyle ki, sadece bir kaç kelime girip arama yapmamıza olanak sağlamıyor google. İstersek, bir görseli sürükleyip bırakarak o görsel ile ilgili sonuçlara da ulaşabiliyoruz. Sanıyorum kısa bir süre sonra daha da geçerli sonuçlar verebilecek hale gelecek olan görsel ile arama, şuan bile belli bir standardı taşıyor. Neden olmasın?

Kısa bir Google turu yaptık, bir başka yazıda başka maceralarda tekrar görüşmek üzere diyelim. Sağlıcakla kalın !

 

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel