Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 4.4.2020

Hesap Kartını E-Ticaret İşlemlerine Açmak Hakkında

2 sene önce yazıldı, 259 kere okundu. 0

Merhaba arkadaşlar. Bugün aldığım bir hizmeti uzatma aşamasında Ziraat hesabımın internet üzerinden alışverişe kapalı olduğunu öğrendim. Sonra online bankacılık üzerinden açtım ve işlemimi hallettim. Ancak çoğu kişi bu tarz sorunlarda (sorun değil gerçi, ama bazıları için sorun oluyor. yazının sebebi de bu zaten ) müşteri hizmetlerini arayıp bir sürü bekleyip belki çözüyor belki çözemiyor.

Bu yazıda, tüm hesap kartları neden e-ticaret işlemlerine kapandı ve internetten bu hesap kartlarımız ile alışveriş yapmak için neler gerekli sorularına yanıt bulacağız.

Öncelikle, yakın bir zamanda güvenlik amaçlı olarak tüm bankalar hesaplar üzerinden internet alışverişlerini kısıtlayacak bir ayar yaptı. Bu ayar aslında öncelerinde de vardı. Online bankacılık üzerinden giriş yapıp bu kısıtlamaları ayarlayabiliyorduk. Hatta günlük para çekme limitleri, günlük para transfer limitleri gibi ayarları yapabiliyorduk zaten. Ama internet ile haşır neşir olmayan arkadaşlar bu işlemlerden belki habersizdi, belki de müşteri hizmetleri ile bu işlemleri hallediyordu. Hatta bazıları var ki bankaya gidip (nüfusunu ya da parasının gücünü kullanarak) banka müdürüne bu işlemleri yaptırıyordu ama bu başka bir konu tabi :)

Eğer internet üzerinden alışveriş yapmıyorsanız, ya da alışveriş yaptığınız bir hesabınız var ve diğerlerini hiç kullanmıyorsanız bu ayarın kapalı olmasında yarar var. Zira kapalı olması bir güvenlik önlemi. Ancak, her işini internet üzerinden halleden bendeniz gibi biri iseniz, her an her hesabınıza ihtiyaç duyabiliyorsunuz. Bu yüzden, hesabınızın e-ticaret kısıtlamasını kaldırmalısınız.

E-Ticaret Kısıtlaması Nasıl Kaldırılır?

Bankaya gidebilir, müşteri hizmetlerini arayabilir ya da online işlemler üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ben size online işlemleri önereceğim.

Bankanızın internet sitesine girdiğinizde online işlemler kısmını görürsünüz. Daha önce giriş yapmadıysanız bir sefere mahsus şifrelerinizi belirlemek için biraz uğraşabilirsiniz ama sürekli kullanıyorsanız, bilgilerinizi girerek ekrana ulaşabilirsiniz. ( Çoğu bankanın sisteminde direk e-devlet’e erişim de mevcut, ama başka konu bu tabi )

BENZER  Köyde Bir Gecem'den

Giriş yaptığınızda Kartlarım gibi bir kısımda kartınızı görüntüleyip, ayarlar ekranına bağlanabilirsiniz. Bu ekranda kısıtlamaları göreceksiniz. Günlük para transfer sınırı gibi ayarlamaları yapabilirsiniz. Anlık olarak işlemlerinizi etkileyecek, anında internetten ödemelerinizi yapabileceksiniz.

Diğer yolları anlatmama sanırım gerek yok. Arayın ya da hafta içi mesai saatinde bankaya uğrayın. Ama gerek var mı? Tabiki yok :)

Herkese iyi günler,
İyi ramazanlar dilerim.

Görüşmek üzere!

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel