Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 14.2.2020
Bu yazı 03.05.2016 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Sitelerinize FontAwesome ile Icon Set Nasıl Eklenir?

4 sene önce yazıldı, 5.319 kere okundu. 2

Merhabalar. İnternet sitelerimize icon eklemenin en güzel yollarından biri olan FontAwesome’ı sitelerimize nasıl ekleyeceğimizi anlatacağım. Öncelikle neden böyle bir şeye ihtiyacımız olduğundan bahsedelim isterseniz.

Şöyle ki, internet sitelerimizde başta sosyal medya ve menü butonlarımızdaki ikonlar için çoğu zaman ( font awesome gibi kütüphanelerden haberdar olmayanlar veya kullanılışını bilmeyenler ) photoshopda ikonu kesip/hazırlayıp/boyutlandırıp siteye imaj olarak yüklüyorlar. Sayfanın yüklenme süresini bir kenara bırakalım, tasarımda değişiklik yapmamız gerekirse yeniden boyutlandırmak için tekrar photoshopa almak gerekiyor. Png’lerle, küçültmeyle büyütmeyle uğraşıp duruyoruz. Ee hızlı olmamız gerekiyor kodlama yaparken? Hem daha hızlı ve daha kullanışlı bir yol varken, neden uğraşalım ki?

Font Awesome Kullanılışı

Font Awesome’ı sitemize eklememiz oldukça basit aslında. Bunun bilinen basit iki yolu var. Birincisi FontAwesome CDN’ini kullanarak kütüphaneyi tasarıma dahil etmek. Kendi sitesinde de verdiği aşağıdaki kodu sitemizin head tag’leri arasına eklediğimizde kütüphaneyi eklemiş oluyoruz.

Bir diğer yol ise güncel dosyaları kendi sunucumuza atıp kütüphaneyi oradan çağırmak. Bunun için ise buradan siteye gidip Download diyoruz ve kütüphaneyi indiriyoruz. Eğer WordPress kullanıyorsak temamızın ana dizinine, farklı bir sistem kullanıyorsak arayüzün ana dizinine, direk html bir web sitesine eklemek istiyorsak direk ana dizine dosyaları atıyoruz ve font-awesome.min.css’i çağırıyoruz. Aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Font Awesome’ı Sitemizde Nasıl Kullanacağız?

Kütüphanemizi sitemize dahil ettik ve şimdi kullanacağız, peki nasıl? Her ikonun bir slug ismi var ( ingilizce karakterli, içerisinde boşluk olmayan ve küçük harflerden oluşan ) ve bu ikonların hangisini istiyorsak slug ismini yazıp ikonu çağırabiliriz. Aşağıda örnek kodları görebilirsiniz.

BENZER  Advanced Custom Fields ile Tekrarlayıcı ( Repeater ) Özel Alanını Nasıl Kullanacağız?

Peki bu ikonların isimlerini nereden bileceğiz? Merak etmeyin, buraya tıklayarak tüm ikonların listesine ulaşabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise, güncellemeden sonra liste de güncellenir. Eğer listede gördüğün ikonu yazdığınızda ikon görünmüyorsa indirdiğiniz ve sunucunuza yüklediğiniz font awesome kütüphanesi güncel değil demektir. Bu sebeple güncellemeniz gerekir.

Font Awesome ile ilgili ileri düzey bilgileri ilerleyen zamanlarda paylaşıyor olacağım. Şimdilik tamamen başlangıç düzeyinde bahsetmek istedim, anlaşılır olduğunu düşündüğüm bir yazımın daha sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur. Umarım artık imajlarla uğraşmak yerine gayet basit bir şekilde ikon eklediğiniz siteleriniz olur.

Başka bir yazıda görüşmek üzere.
İyi günler!

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel