Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 28.2.2020
Bu yazı 02.03.2013 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Soguk Havalarda Beysehir

7 sene önce yazıldı, 231 kere okundu. 0

Fotoğraf0060Yaklaşık bir ay önce falan bi Konya gezintim olmuştu. O arada tabi Beyşehir’e de gitme fırsatı buldum. Halamlar orda olduğu için, her Konya’ya gidişimde bir uğrarım en azından.

Ne Beyşehirliyim ne de oralı bir akrabam, sevdiğim, saydığım bir insan var ama nedense o göl meydanının yeri bir ayrı bende. Hani sarıyerde banklardan birine oturursunuz da bira içersiniz ya, bunun verdiği acayip bi haz vardır. Göl kenarında da oturup simit çay ikilisine başvurmak, işte o hazza yakın bişeyler veriyor bana.

Biraz oralardan bahsedelim, nedir ne değildir.

İlkçağ’da Beyşehir Gölünün de içinde olduğu bölge pisidya adıyla anilırdı. Pisidya’ da Karallia olarak bilinen bir şehir adıydı.Ramsay bu konuyu şöyle değerlendirir;Biri gölün güneydoğusunda , Trogitis gölü’ne akan suyun ağzında, diğeri güneybatısında olmak üzere ihtimal iki şehir bulunuyordu.Bu ikincisinin Parlais olma ihtimali daha kuvvetli olduğu için birincisini Karallia olarak kabul etmeniz lazım geliyor.Yine Ramsay’a göre Karallia Bizanslılar zamanında Skleros adını almıştır.

http://www.turkcebilgi.com/ansiklopedi/bey%C5%9Fehir

Yüzölçümü : 1.721 km2
Nüfusu : 138.431
İlçe merkezi : 52.026
Köyler : 86.405
Rakım : 1125 m.

http://www.ereglibizim.com/beysehir_rehberi.htm

Uzun lafın kısası, o tarafa yolunuz düşerse, bir uğrayın derim. Anadolu insanı ( gerçek anadolu insanı ) her zaman iyidir, her zaman misafirperverdir, size iyi bakarlar.

Bu son gezintiden bir kaç fotoğraf da ekliyorum. Bulunsun yazıda. Görüşmek üzere.

KONYA BEYŞEHİR’DEKİ FOTOĞRAFLARIM

 

 

 

BENZER  Buralara Uğramaz Olmuşum

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel