Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 23.2.2020
Bu yazı 30.12.2016 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Tema Değiştirdikten Sonra Resimlerin Boyutlarını Nasıl Ayarlayacağız?

3 sene önce yazıldı, 600 kere okundu. 0

Merhabalar arkadaşlar. WordPress konularına devam ediyoruz. Bu yazıda sizlere temalarınızı değiştirdikten sonra öne çıkan görsellerinizi ya da yazılarınızda kullandığınız özel boyutlara sahip ( functions.php den ayarlanmış ) resimleriniz boyutlarını yeni temamıza nasıl uygun hale getireceğimize değineceğim.

Öncelikle resim boyutlarından bahsedelim. Kullandığımız temada post-thumbnails fonksiyonu kullanılmışsa ki öne çıkarılmış görsel bölümü gözüküyorsa kullanılmıştır; add_image_size ile resim boyutları eklenmiş demektir. Örnek vermek gerekirse; temamızın ana sayfasında yazılarımızı listelerken öne çıkan görseli hangi boyutlarda göstereceksek add_image_size ile o boyutları girip isimlendiririz ve ana sayfamızı kodlarken öne çıkan görseli isimlendirdiğimiz kod ile çağırırız. Böylelikle WordPress bize boyutlandırılmış versiyonunu getirir.

Ne faydası var?

Bildiğiniz üzere site açılma hızından tutun da resmin çağırıldığı yerdeki uyumuna kadar bir çok etken var. Bu fonksiyon ise bize yerli yerinde bir görsel yönetimi yapmamızı sağlıyor temalarımızda. Böylelikle gereksiz yere kocaman bir resmi küçük görünmesi için çağırmıyoruz ve sitemiz daha hızlı açılıyor. Ayrıca, her resmin en boy oranı aynı olamayacağı için de hepsini tek düze bir orana getirmiş, böylelikle sünmüş veya tuhaf görünen resimler göstermiş olmuyoruz. Tema değiştirdiğimizde de resim alanlarının oranları değiştiği için ( genellikle ) sıkıntılar yaşıyoruz.

Çözüme Gelelim

Yeni temamızın functions.php dosyasındaki kodları incelememize gerek yok, ancak yine de bir göz gezdirirseniz size iyi bir öngörü sunabilir. Sorun çözümüne gelecek olursak; resimlerin orjinalleri sunucuda kalmalı ve boyutlandırılmış versiyonlar kaldırılıp yeniden boyutlandırılmış versiyonlar oluşturulmalı.

Ancak elbette bu işlemleri tek tek elle yapmanıza gerek yok, ki zaten kimse bu yol ile bu sorunu çözmeyecektir. Daha önce de blogumda tanıttığım bir eklenti olan Regenerate Thumbnails eklentisi işinizi görecektir. O yazıda da bu durumu açıklamıştım ancak tekrar bir değinmek istedim. Umarım faydalı olmuştur.

BENZER  WordPress Eklenti: NextGEN Gallery

Eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz ya da Eklenti Ekle diyerek ismini yazıp kurulumunu yapabilirsiniz. Araçlar menüsü altına bir sekme açıp, size bu güzel aracı sunacaktır.

Başka bir yazıda tekrar görüşmek üzere.
Kendinize iyi bakın!

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel