Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 31.3.2020
Bu yazı 10.01.2015 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

WHM’ye Dosya Yöneticisi Kurmak

5 sene önce yazıldı, 601 kere okundu. 2

Merhaba arkadaşlar. Bir kaç gün önce çalıştığım firma olarak fiziki sunucuya geçme kararı aldık ve dün sunucumuz radore den açıldı ve teslim edildi. Bununla birlikte bir taraftan da sunucu yönetimi yapıyor olacağım için bu tarz yazıları ilerleyen zamanlarda daha çok görebilirsiniz, haberiniz olsun :)

Şimdi gelelim asıl meseleye. Daha önceden whm kullananlar bilir, server yönetim paneli kısmında dosya yöneticisi gibi bir eksiğimiz var. Aslına bakarsanız SSH varken böyle bir eksikten bahsedilmesi çok mantıklı değil tabi ama benim gibi SSH da yeni arkadaşlar için pratik bir olay olacaktır diye düşünüyorum.

Şöyle ki, ssh ile diğer sunucumuzdan yedek dosyasını indirip gerekli klasörlere taşıyabiliyoruz ama bu dosya yöneticisi sayesinde bunu görsel olarak whm panel üzerinden yapma şansı buluyoruz. Dosyaları taşıma, kopyalama, yeniden adlandırma, chmod izinleri verme, silme, yeni dosya oluşturma, yeni dizin oluşturma gibi bir çok işlevi olan, temelde basit bir mantığa dayalı standart bir dosya yöneticisi olan ConfigServer Explorer (cse), basit bir kaç SSH işlemi ile sunucumuza kurulabiliyor.

Aşağıdaki kodları her satırı tek bir komut olarak değerlendirip, SSH ile yazıyoruz ve Enter’lıyoruz.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra whm panelimize girdiğimizde soldaki menünün en altında dosya yöneticimizi görebilirsiniz. :)

Not: Eklentiyi kullanırken dikatli olmanızı öneriyorum. Sonuçta önemli dosyaları görüntüleme ve düzenleme yetkiniz var ve bu son deree tehlikeli aslında. Bilmediğiniz yerleri fazla kurcalamayın :)

BENZER  QR Kod Nedir ve Nasıl Kullanılır

Başka bir yazıda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın!

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel