Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 23.2.2020
Bu yazı 06.04.2014 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Windows 8.1’de Sistem Derecelendirmesi Görmek

6 sene önce yazıldı, 4.834 kere okundu. 1

Merhabalar arkadaşlar. Baran abi var yanımda bu gece, bilgisayarı servisten gelmiş inceledik falan napmışlar nasıl etmişler diye. Yavaşlığı falan farkettim, sistem derecelendirmesini merak ettim ne kadar puan veriyo falan diye. Makinaya Windows 7 Home Basic kurmuşlar, tak diye çalıştırdık derecelendirmeyi gördük oranları. Neyse, bak abi benim bilgisayarın puanları da şunlar diyecekken bi baktım ki 8.1 ‘de derecelendirme yok! Bilgisayarım sağ tık özellikler diyince gelen sayfada bildiğimiz üzere sistem derecelendirmesi kısmı olurdu, bu bize Vista ile gelmişti sanırım tam hatırlamıyorum gerçi.. herneyse, adamlar 8.1 ‘de kaldırmışlar. Şaşırdım. Hemen google yaptım. Sonuçları sizlerle paylaşacağım şimdi.

Eğer bilgisayarınız Windows 8.1 işletim sistemine sahipse sistem derecelendirmesini görmek için bir kaç işlem yapmak gerekiyor. Öncelikle başlat tuşuna basıp ” cmd ” yazıp enter diyoruz. Sonra gelen komut istemi sayfasına ” winsat formal ” yazıyoruz enter diyoruz. Biraz bekliyoruz. Biz beklerken bilgisayarımız sistem derecelendirmesini arka planda çalıştırıyor. Zaten komut isteminde görürsünüz nereleri derecelendirdiğini. Ultrabookunuz falan varsa fanlar hayvanlaşır farkedersiniz. Derecelendirme bitince otomatik kapanır kendisi. Sonra internet tarayıcınıza girmeniz gerekiyor. Araç çubuğuna ” C:\Windows\Performance\WinSAT\DataStore ” yazıp enter diyorsunuz. C: yi değiştirebilirsiniz. İşletim sisteminiz C de değil de D de falan kuruluysa değiştirin. Windows ile aynı dizinde olması lazım işte. Karşınıza bi klasör çıkıyor. O klasörde en alttaki xml dosyasını açıyorsunuz. Açılan sayfa sizin derecelendirme raporunuz oluyor. Ctrl + F yaparak ” SystemScore ” kelimelerini aratın, genel puanınızı, işlemcinize verdiği puanı vesaire görüyorsunuz. Puanların 9.9 üzerinden değerlendirildiğini de bilin.

Ama şöyle bir durum var, pek sağlıklı değil sistem derecelendirmesi. Donanımhaber’de falan okuduğuma göre saçmasalak sonuçlar verebiliyormuş. Ama yine de ” nereye gitti bu sistem derecelendirmesi, nasıl yapcam ” sorusunun yanıtı verdim size.

BENZER  Mobil Blog: Deneme Birkikiki

Başka bir yazıda tekrar görüşmek üzere :)

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel