Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 14.2.2020
Bu yazı 27.04.2016 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

WordPress Siteyi Taşıdıktan Sonra Görünmeyen Resimlerle İlgili

4 sene önce yazıldı, 1.890 kere okundu. 0

Merhaba WordPress severler. Sitelerimizi başka sunuculara aktarırken nadiren de olsa bazı sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Yönetici paneli beyaz ekran sorunu, çalışmayan iletişim formları veya daha niceleri olabiliyor. Ancak unutmamak gerekiyor ki, adımlarımızı sağlam atarsak ve WordPress’i daha iyi tanırsak, bu tarz hataların neredeyse tamamından kurtulabiliriz. Yani, WordPress’i sevmeye devam edin! Candır o.

Wordpress Candır

Değinmek istediğim konu, bir sunucudan bir sunucuya veya aynı sunucuda başka bir siteye wordpress taşıması sonrasında oluşan resim gözükmeme sıkıntısının sebepleri ve çözümleridir. Kendi tecrübelerim dahilinde anlatacağım için belki de çözümünüzü bulamayabilirsiniz ancak, bahsedeceğim olası sorunlar karşısında da önceden bilinçlenmiş olacaksınız. Bu sebeple, yazının tamamını okumanızı öneririm.

Dosya İsimlerinde Türkçe Karakter Olan Resimlerin cPanelde Arşivlenip Taşınması

Bloğunuzda veya siteniz, görsel eklerken mutlaka görselleri isimlendirmelisiniz. Eğer çöp içerik değil de özgün, kaliteli içerikler üretiyor ve yayınlıyorsanız benim gibi üşengeçlik etmeyip ( sadece kişisel sitemde üşeniyorum.. burada da hit kaygım yok zaten.. ) seo ya yönelik görsel isimleri ve tag’leri girmelisiniz. Aynı zamanda, herhangi bir taşıma sonrası resimlerinizin cPanel tarafından yeniden isimlendirilip ya da zip’in içine dahil edilmeyip ilerde sitenizde sıkıntı yaratmasını önlemek için de bu isimlendirme gerekli.

Eğer taşıma sonrası resimleriniz gözükmüyor ise, taşıdığınız eski sunucunuzdaki dosyaları silmeyin. O dosyalar size lazım olacak çünkü aktardığınız dosyaların içerisinde türkçe karakter isimleri olan resimler ya yeniden isimlendirilmiş ya da arşivinize zaten hiç dahil edilmemiştir. Bu sebeple, eski dosyalarınızı daha farklı şekillerle indirip yeni sunucunuza atmanız gerekebilir.

Dosya İsimlerinde Türkçe Karakter Olan Resimleri Taşımak

En basit yöntem ftp’ye bağlanıp indirip yeni sunucuya yüklemek olacaktır. Ancak çok fazla dosyanız varsa, veya aynı sunucuda başka bir siteye taşıyacaksanız size ConfigServer Explorer önerebilirim. Kendisi bir WHM eklentisidir ve ücretsizdir. Kurulumunu burada anlatmıştım daha önce. Eklenti sayesinde Copy / Paste mantığı ile dosyalarınızı kayıpsız bir şekilde kopyalayabilirsiniz. Bu sayede türkçe karakterli isimlere sahip olan resimleriniz de herhangi bir sıkıntı / kayıp olmacan kopyalanacaktır.

BENZER  Her Keseye, Her Zekaya Wordpress!

En sağlıklı olanı, ve geçmişte yaptığınız hataları telafi etme fırsatı veren yöntem ise tüm resimleri yeniden isimlendirip internet sitesinde de yeni isimleri ile linklerini güncellemek olacaktır. Bu sayede, hem hatanızı telafi etmiş olursunuz hem de bu verdiğiniz uğraş sayesinde bir dahaki sefere bu hatayı tekrar yapmayacak, gözünüz korkacaktır.

Bu kısa bilgilendirme yazımın da sonuna geldiğime göre, gidip biraz uyuyabilirim.
Daha başka yazılarımda tekrar görüşmek dileği ile.

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel