Bloğumda toplam 12 kategoride yazılmış 316 yazı ve 269 yorum var.

Youtube Video ID’si ile Video Görselini Getirmek

9 sene önce yazıldı, 1.863 kere okundu. 1

Arkadaşlar merhaba. Hep wordpress‘le ilgili şeyler paylaşıyordum, bir de farklı bir konuya değinelim dedim. Gerçi gene WordPress üzerinde çalışırken lazım oldu ve tecrübe edinme fırsatım oldu ama olsun.

Youtube bize videoları web sayfalarımızda yayınlarken kolaylık olması açısından videonun görsellerini belli bir düzene göre klasörlendirmiş gibi bir ifade kullanabilirim sanırım. Öyle ki, bir youtube videosunu direk embed olarak eklemek yerine videonun fotoğrafını çektirip tıklandığında videoya gitmesini isteyebilirsiniz. ( Ben WordPress’de bu şekilde video galerisi geliştirdim, gerisini size bırakıyorum )

Böyle bir ihtimale karşı, bize hem embedi hem de video görselini çektirecek pratik bir yol gerekiyor. Tıpkı embed kodunda olduğu gibi, video görselini de id’ye göre getirebiliyoruz. WordPress veya herhangi bir sistemde video ekle dediğinizde youtube id’sini çektirecekseniz, aynı fonksiyonla bu resim yolunun arasına fonksiyonu ekleyerek görseli getirebilirsiniz. Lafı uzatıyorum farkındayım ancak, mantığın tam olarak anlaşılması için, aramıza yeni katılan ya da katılmak isteyen arkadaşları fazla zorlamadan bir şeyler paylaşmak istiyorum.

Sonuç itibari ile, aşağıdaki linkleri kullanarak youtube videolarının görsellerini çağırabilirsiniz. Ek olarak, tek bir görsel değil, 4 adet görsel sunuyor youtube bize. Bazı sitelerde üzerine geldiğinizde bir kaç kare slide şeklinde geçiyor, mesela bu gibi olaylarda kullanabilirsiniz. Ya da boyutlarını göz önünde bulundurarak kullanmak istediğiniz alana en uygun olanını seçip kullanabilirsiniz. Buyrun link mantığı;

http://img.youtube.com/vi/ID/0.jpg
http://img.youtube.com/vi/ID/1.jpg
http://img.youtube.com/vi/ID/2.jpg
http://img.youtube.com/vi/ID/3.jpg

ID yazan kısma fonksiyonunuz ile youtube idsini getirebilirsiniz. Ya da elle girip html sitelerinizde kullanabilirsiniz. Kullanım alanı geniş, kullanım şekli pratik, gayet güzel bir olay.

Başka bir meselede görüşmek üzere diyelim, kendinize iyi bakın.

BENZER  Temiz Wordpress Admin Teması: Slate Admin Theme

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

MacBook Pro M2 13” İle İkinci Günüm

Merhabalar! Instagram kullanıcı adımı değiştirdikten sonra artık şu blog işine bi el atayım istedim ve yeniden...

11 ay önce. 44 0 Devam Et

Kahramanmaraş Depremi ve Düşüncelerim

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir bir şeyler yazmıyordum, zaten çok nadiren girip bir şeyler yazıp çıkıyorum an...

1 sene önce. 57 0 Devam Et

Asus ROG Strix G513IC 144Hz Dizüstü Bilgisayar ile Yaşadığım Problemler

Öncelikle herkese merhaba! Çok uzun bir süredir bloğum aktif değildi ve artık bişeyler yazmak çizmek için tekra...

2 sene önce. 79 0 Devam Et

Macbook Air 2017’yi Kimlere Tavsiye Edebilirim?

Bir süredir sık sık Macbook Air’i proje işlerinde ve sunumlarda kullanıyorum. Sizlere bu yazımda 2017 model ...

3 sene önce. 128 0 Devam Et

2021’e Girerken Hayata Dair Genel Bir Değerlendirme Yapalım

Merhabalar yeniden! Hemen her yazıya başlarken söylediğim gibi; epeydir bir şeyler yazamıyorum ama yeniden bir şe...

3 sene önce. 67 0 Devam Et

Hakkımda

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

Uzun yıllar çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra 2017’den beri kendi yazılım ve reklam şirketimi kurdum. Geliştirmeye ve değiştirmeye devam ediyoruz.