Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 23.2.2020
Bu yazı 05.07.2015 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Youtube Video ID’si ile Video Görselini Getirmek

5 sene önce yazıldı, 1.131 kere okundu. 0

Arkadaşlar merhaba. Hep wordpress‘le ilgili şeyler paylaşıyordum, bir de farklı bir konuya değinelim dedim. Gerçi gene WordPress üzerinde çalışırken lazım oldu ve tecrübe edinme fırsatım oldu ama olsun.

Youtube bize videoları web sayfalarımızda yayınlarken kolaylık olması açısından videonun görsellerini belli bir düzene göre klasörlendirmiş gibi bir ifade kullanabilirim sanırım. Öyle ki, bir youtube videosunu direk embed olarak eklemek yerine videonun fotoğrafını çektirip tıklandığında videoya gitmesini isteyebilirsiniz. ( Ben WordPress’de bu şekilde video galerisi geliştirdim, gerisini size bırakıyorum )

Böyle bir ihtimale karşı, bize hem embedi hem de video görselini çektirecek pratik bir yol gerekiyor. Tıpkı embed kodunda olduğu gibi, video görselini de id’ye göre getirebiliyoruz. WordPress veya herhangi bir sistemde video ekle dediğinizde youtube id’sini çektirecekseniz, aynı fonksiyonla bu resim yolunun arasına fonksiyonu ekleyerek görseli getirebilirsiniz. Lafı uzatıyorum farkındayım ancak, mantığın tam olarak anlaşılması için, aramıza yeni katılan ya da katılmak isteyen arkadaşları fazla zorlamadan bir şeyler paylaşmak istiyorum.

Sonuç itibari ile, aşağıdaki linkleri kullanarak youtube videolarının görsellerini çağırabilirsiniz. Ek olarak, tek bir görsel değil, 4 adet görsel sunuyor youtube bize. Bazı sitelerde üzerine geldiğinizde bir kaç kare slide şeklinde geçiyor, mesela bu gibi olaylarda kullanabilirsiniz. Ya da boyutlarını göz önünde bulundurarak kullanmak istediğiniz alana en uygun olanını seçip kullanabilirsiniz. Buyrun link mantığı;

http://img.youtube.com/vi/ID/0.jpg
http://img.youtube.com/vi/ID/1.jpg
http://img.youtube.com/vi/ID/2.jpg
http://img.youtube.com/vi/ID/3.jpg

ID yazan kısma fonksiyonunuz ile youtube idsini getirebilirsiniz. Ya da elle girip html sitelerinizde kullanabilirsiniz. Kullanım alanı geniş, kullanım şekli pratik, gayet güzel bir olay.

Başka bir meselede görüşmek üzere diyelim, kendinize iyi bakın.

BENZER  Dreamweaver CS4 ve Diğerlerinde Hata Verip Kapanma Sorunu

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel