Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 302 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 16.7.2018
Bu yazı 06.04.2014 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Admin Bar’ı Eklenti Kullanmadan Kaldıralım

4 sene önce yazıldı, 317 kere okundu. 0

Arkadaşlar merhabalar. Bildiğimiz gibi wordpress sitemize giriş yaptığımızda ister admin girişi yapmış olalım istersek de normal üye girişi yapalım, sitede üstte admin bar gözüküyor. Aslında işlevsel bir çubuk olmasına rağmen çoğu zaman gözükmesini istemeyebiliyoruz. Tek kullanıcılı ( admin ) bir sitede wp-admin’den profil sayfasında bu barın gözükmesini engelleyebiliyoruz ancak tüm kullanıcılar için engellemek istersek eğer ya eklenti kullanacağız, ya da functions.php’mize bir kaç kod eklememiz gerekecek.

Eklenti kullanarak bu barı kapatmak isterseniz ” Admin Bar Disabler ” eklentisini kolayca bulup indirip eklenti klasörünüze atıp çalıştırabilirsiniz. Aktifleştirdiğiniz anda admin barımız ortadan kaybolacaktır. Ama eğer eklenti kullanmak istemiyorum diyorsanız, veya ben tema yapıyorum satıyorum, kullanıcılar eklentiyle uğraşmasın, direk bar kapalı gelsin diyorsanız, functions.php’nize ekleyeceğiniz kodları aşağıda veriyorum.

Öncelikle her wordpress codex konumuzda yaptığımız gibi boş bir functions.php dosyasının kodlarını vereyim ki, bu dosyaya sahip olmayanlar ve oluşturmayı bilmeyenler de konudan faydalanabilsinler zahmetsizce. Eğer bir functions.php dosyanız yok ise ( temanızın ana dizininde olmalı ) functions.php diye bir dosya açıp içine aşağıdaki kodları yazabilirsiniz.

Dosyamızı oluşturduğumuza göre veya zaten bu dosyaya sahip olduğumuza göre, admin barı kaldıracak ve hiç bir zaman karşımıza getirmeyecek fonksiyon kodlarımızı verelim;

Yapacağımız işlem bu kadar basit. Yine de nasıl yapacağını anlayamayan arkadaşlar olurlarsa iletişime geçebilirler veya yorum yazabilirler.

Tekrar görüşmek üzere :)

BENZER  Wordpress'de Bir Sayfayı İstediğimiz Bir Yerde Göstermek

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.