Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 17.2.2020
Bu yazı 11.06.2013 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Contact Form 7’ye CAPTCHA Ekleyin

7 sene önce yazıldı, 2.396 kere okundu. 0

Merhabalar. Gerekli bir olaydan bahsedicem şimdi. Geçenlerde hazırladığım bir web sayfasının sunucudan kilitlendiğini gördüm. Gerekçeleri de iletişim formu üzerinden spam gönderilmesi. Bu daha önce de başıma gelmişti ama yedekleri alıp tekrardan yayınlamıştım siteyi. Fakat bazen çalıştığınız firma yedeklerinizin tamamını vermeyebilir. Aynı sorunu tekrar yaşamak istemediklerinden böyle bir gıcıklık yapabilirler.

Çözüm de gayet basit. Tabi böyle bir duruma düşmeden önce çözümü uygulayacak olursak. Ben wordpress sitelerinde contact form 7 eklentisini kullanarak iletişim formları hazırlayıp yayınlıyorum. Eklenti gayet güzel, gayet donanımlı ve tüm isteklerinize karşılık veriyor neredeyse. Ancak çoğu zaman sadece görünürde işimize yarayan özelliklerini kullanıyoruz ve bu yüzden de eksikler oluyor. CAPTCHA gibi.

CAPTCHA nedir? Bu olaya aslında çok aşinasınız. ( Bilmeyenler için söylüyorum. ) Bazı sitelerde üye olurken, dosya indirirken vesaire ” resimdeki doğrulama kodu ” olayını görmüşsünüzdür illaki. Hatta bazıları çileden çıkartır, göremezsiniz anlayamazsınız falan resimde ne olduğunu. Hatta internetle haşır neşir olmayan çoğu kullanıcı da ne yapacağını dahi şaşırır. İşte budur CAPTHCA.

Contact Form 7 kullanıyorsanız eğer yapacağınız şey çok basit. Öncelikle Realy Simple CAPTCHA eklentisini indirip plugins klasörüne atıp aktifleştiriyoruz.Sonrasında, önceden contact form 7 ile hazırladığımız iletişim formuna giriyoruz yönetici panelinden ve diğer kutuları hazırladığımız gibi, CAPTCHA ekle diyerek oradaki kodları formumuza dahil ediyoruz ve kaydediyoruz.

Artık formlarınızda resimdeki kodu doğrula olayını aktifleştirmiş oluyorsunuz. Böylelikle sitenizin iletişim formları üzerinden spam gönderimini engellemiş oluyorsunuz. Bu arada eklenti hoş. Diğer sitelerde gördüğünüz gibi karışık acayip ifadeler yok. Gayet basit bir CAPTCHA olayı.

Kolay gelsin arkadaşlar.

BENZER  WWT Yemek Temamız Yakında Yayında

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel