Bloğumda toplam 12 kategoride yazılmış 316 yazı ve 269 yorum var.

If Yapılarına Devam : Belirli Bir Süreden Eski Yazılarda Uyarı / Bildirim Göstermek

7 sene önce yazıldı, 659 kere okundu. 0

Arkadaşlar merhabalar. 27.01.2013 tarihinden beri bu alanadı üzerinde, WordPress ile oluşturduğum kişisel bloğumda yazılar yazıyorum. Bugün eski bir yazıma denk geldim ve acaba bu kadar eski yazıları yayından kaldırmak mı gerekiyor diye düşünürken, yukarıda bir bildirim yaparsam daha mantıklı olur diye karar verdim. Çünkü gün geçtikçe teknoloji değişiyor, hayat şartları değişiyor, en önemlisi insanlar değişiyor. Farklı şeyler yaşayıp farklı tecrübeler edindikten sonra aynı şekilde düşünemeyebiliyorsunuz. Örneğin paylaştığım teknoloji/internet ile alakalı yazılarda da geçerli tabiki bu. Eski bir yazıda bir şeyin nasıl yapıldığını anlatmış olabilirim ama şuanda o sistem o kadar değişmiştir ki yazıda anlatılanlar geçerliliğini yitirmiştir..

Eski Yazılarda Uyaralım. Peki Nasıl?

Konuyu fazla uzatmadan olaya geçelim isterseniz. Alt yapımız WordPress ise belli bir süre öncesinde yazılan yazılarda basit bir şekilde bir bildirim gösterebiliriz. 1 yıldan eski yazılar, 2 yıldan eski yazılar gibi filtreleme yapabiliriz. Aşağıdaki kod ile 2 yıldan eski yazılarda uyarı gözükecektir. Temanızın single.php dosyasında, gözükmesini istediğiniz alana aşağıdaki kodları yapıştırabilirsiniz.

<?php if ( floor(( time()-get_the_time('U'))/86400) > 730) { ?>
<div class="eskiyazi">
<i class="fa fa-warning"></i> Bu yazı <?php the_time('d.m.Y'); ?> tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.
</div>
<?php } ?>

Yukarıdaki kodlarda 730 rakamı 2×365’i temsil ediyor, yani 2 yılı. Bu alanı istediğimiz şekilde değiştirebilir, istediğimiz filtreyi uygulayabiliriz. Ek olarak, fa-warning ikonunu seçtiğimiz alan FontAwesome ile çalışıyor. Eğer icon gelmezse buradaki yazıdan FontAwesome’ı sitenize nasıl ekleyeceğinizi görebilir ya da o bölümü silerek ikon olmadan kullanabilirsiniz.

Görünümünü De Düzenleyelim

Yukarıdaki kodlar sadece bir ikon ve bir yazı ekleyecektir ancak bu uyarıyı ön plana çıkarmak veya şekilden şekile sokmak tabiki bizim elimizde. CSS kodları yardımı ile bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda kişisel bloğumda kullandığım haliyle stil kodlarını paylaşıyorum. Üzerinde dilediğiniz değişiklikleri yapıp style.css dosyanızda bir yere yapıştırabilirsiniz.

.eskiyazi { box-shadow:inset 0 0 0 1px red; height:40px; margin-bottom:20px; width:100%; font-weight:bold; background:e8e8e8; color:#333; text-align:Center; line-height:40px; float:left; font-size:13px; }

Başka bir yazıda tekrar görüşmek üzere arkadaşlar.
Kendinize iyi bakın!

BENZER  Sayfaların Alt Sayfalarını Listeleme

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

MacBook Pro M2 13” İle İkinci Günüm

Merhabalar! Instagram kullanıcı adımı değiştirdikten sonra artık şu blog işine bi el atayım istedim ve yeniden...

12 ay önce. 47 0 Devam Et

Kahramanmaraş Depremi ve Düşüncelerim

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir bir şeyler yazmıyordum, zaten çok nadiren girip bir şeyler yazıp çıkıyorum an...

1 sene önce. 59 0 Devam Et

Asus ROG Strix G513IC 144Hz Dizüstü Bilgisayar ile Yaşadığım Problemler

Öncelikle herkese merhaba! Çok uzun bir süredir bloğum aktif değildi ve artık bişeyler yazmak çizmek için tekra...

2 sene önce. 86 0 Devam Et

Macbook Air 2017’yi Kimlere Tavsiye Edebilirim?

Bir süredir sık sık Macbook Air’i proje işlerinde ve sunumlarda kullanıyorum. Sizlere bu yazımda 2017 model ...

4 sene önce. 132 0 Devam Et

2021’e Girerken Hayata Dair Genel Bir Değerlendirme Yapalım

Merhabalar yeniden! Hemen her yazıya başlarken söylediğim gibi; epeydir bir şeyler yazamıyorum ama yeniden bir şe...

4 sene önce. 71 0 Devam Et

Hakkımda

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

Uzun yıllar çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra 2017’den beri kendi yazılım ve reklam şirketimi kurdum. Geliştirmeye ve değiştirmeye devam ediyoruz.