Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 23.2.2020
Bu yazı 01.02.2015 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Klavyemize Özel Tuş Kombinasyonları Eklemek

5 sene önce yazıldı, 773 kere okundu. 1

Merhabalar arkadaşlar. Bugün az önce bir tuhaflık farkettim. Geçenlerde masaüstü bilgisayarımın klavyesiyle ilgili bir sıkıntı yaşamıştım ve kablolu standart bir klavye aldım geldim eve. Ancak az önce farkettim ki, < karakterini yazdırabileceğim bir tuş yok klavyede.. Dolayısıyla > tuşu da yok.. E biz de kod yazan adamlarız. Nasıl olacak?

İşte böylelikle yeni bir programı daha tanıma fırsatı buldum. Belki o tuş klavyemde yok, ama teknolojide sınır da yok ! Giderim bi kombinasyon eklerim, istediğim tuşlara basıp o karakteri çıkartırım.. Clavier Plus yazılımı, bu işlemi rahatlıkla yapmamızı sağlayan bir program. Kullanımı da gayet basit. Programı indiriyorsunuz, ingilizce olarak kuruyosunuz ve kombinasyonunuzu girip, o kombinasyonu basınca ne yapacağına karar verip “ok” diyorsunuz ve artık hazır!

Ben “write text” seçeneği ile Ctrl + Alt + Z tuşlarına < karakterini, Ctrl + Alt + C tuşlarına da > karakterini atadım bu şekilde. Ve artık kodlayabiliyorum.

Programı buradan indirebilirsiniz:

http://www.tamindir.com/clavier/

Not: Bu lanet klavye hangi klavye diyecek olursanız, CBOX’ın piyasada 20 TL civarında satılan kablolu ve tuşları gayet sessiz ve ergonomik olan klavyesi diyebilirim. Şekli falan da fena değil ama işte, kıllık yapmışlar adamlar. Oysa ki ne kadan da güzel olurdu yapmasalardı..

 

 

BENZER  Google'da Bir de Böyle Arama Yapın

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel