Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 15.2.2020
Bu yazı 04.03.2014 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Lorem Ipsum Nedir & Ne Değildir

6 sene önce yazıldı, 534 kere okundu. 0

Arkadaşlar merhaba. Bu yazıyı yazma gereği duydum çünkü hem kendi kafamda bir şeyleri yerine oturtayım hem de sizlerle paylaşayım istedim. Lorem Ipsum dediğimiz yazı dizisi, tasarımlarımızı hazırlarken örnek metinlere ihtiyaç duyduğumuzda kullanabileceğimiz yegane kaynaktır. Peki ne değildir? Bu konu sıkıntı işte. Müşteri var müşteri var, insan var insan var, akıl var akıl var. Özene bezene bir arayüz hazırlıyorsunuz, müşteriye gösterdiğinizde “nereden çaldın?” sorusunu duyuyorsunuz. Bunun suçlusu lorem ipsum metinleri değil aslında. İçine koyacağınız allahın Hakkımızda yazısını vermemiş müşteri size, ne koyacaksınız tasarıma? Bişey koymasanız zaten ortada demo gösterecek bir şey olmayacak?

Gelin bir de bu örnek metinlerin türkçe çevirisini okuyalım. Zaten bu metin kendini açıklayan bir metin. Bana kalırsa, her tasarımcının ısrarla kullanması gereken bir metin. Kullanın. Ama önce bakın bakalım ne anlama geliyormuş;

Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500’lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960’larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.

Dahası için: http://tr.lipsum.com/

BENZER  Sitelerinize FontAwesome ile Icon Set Nasıl Eklenir?

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel