Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 18.2.2020
Bu yazı 21.03.2014 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Memleketimizde Twitter Yasağı

6 sene önce yazıldı, 297 kere okundu. 0

Dün işten eve geldim twitter’a bir bakayım dedim, millet yasaktan falan bahsediyor. Dedim ben nasıl giriyorum? DNS’lerimin Google DNS olarak ayarlı olduğunu unutmuşum tabi..

İşin aslı trajıkomik. Her kim olursa olsun başta, Twitter kapatmak nedir arkadaş. İster Tayyip ister başka biri, sen kimsin özgürlüğü kısıtlıyorsun? Etrafta hükümetin değil de hükümete oyun oynamak isteyenlerin bu işte eli olduğu tartışılıyor. Kimileri de twitter kapanır kapanmaz tayyibe atmış suçu. Önemli olan kimin değil, neyi kısıtladığıdır bence. Herşeyi propagandaya çevirmenin alemi yok. Ortada bi özgürlüğün kısıtlanması olayı söz konusu. Bu da küfür gibi bir şeydir ben ve benim gibi nice internet kullanıcıları için. Twitter’d örgütlenenler gider facebook’da örgütlenir. Facebook’u kapatırsın giderler internet sitesi açarlar orada örgütlenirler. Dizi sitelerinin halini gördük, Dizimag kapandı, ee sonra? Bir dünya dizi izleme sitesi açıldı. Sanki dizimag’i kapatınca dizi izlemeyi bıraktık. Bırakmadık.

Çok ters çok saçma şeyler oluyor memlekette ama hadi hayırlısı. Ben pek siyasete girmem, çok fazla ayrıntılı düşünemem bilgim pek fazla olmadığından. Ama ortada neler olup bitiyor takip etmiyor da değilim. Her aklı başında insan da oturup adam gibi düşünürse eğer, bir internet sitesinin ( çocuk pornosu, dine, dile, bayrağa hakaret eden içerik vesaire barındıranlardan bahsetmiyorum ) kapatılmasının, direk olarak ” özgürlüğe engeldir ” anlamına geldiğini anlar.

Kapatılan site benim bloğum da olabilirdi. Atıyorum ben kendi görüşlerimi bloğumda yayınlıyorum, ama kimilerine ters düşünüyor. Gelip kapatmaya hakkı yok. Ben bir bireyim, insanım, görüşümü, düşüncemi burada başkalarının haklarına ve özgürlüklerine gölge düşürmeden yazabilirim. Buna kim karışır? Türkiye.

Seçimlerden sonra yasak kalkar diye düşünüyorum ama o kadar beklemenize gerek yok twitter’a girmek için. Bir sürü ktunnel tarzı site var başka dns ve proxy’ler üzerinden twitter’a girebileceğimiz. Ki o kadar uğraşa da gerek yok. Google DNS’lerini internet bağlantınıza tanımladığınızda önünüzdeki bütün ” saçma ” engeller kalkıyor zaten. Meraklısına verdim aşağıda dns bilgilerini. Nasıl değiştirildiğini de başka bir yazıda anlatırım daha müsait bir zamanda. Buyrun;

BENZER  Vivaldi Web Tarayıcısını Denediniz mi?

Google DNS : 8-8-8-8 , 8-8-4-4

Başka bir yazımızda görüşmek üzere. Umarım yine bir yasak sözkonusu olmaz da adam gibi yazılar yazarız bloglarımızda. Kendinize iyi bakın.

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel