Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 16.2.2020
Bu yazı 13.02.2014 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

QR Kod Nedir ve Nasıl Kullanılır

6 sene önce yazıldı, 822 kere okundu. 0

Merhaba arkadaşlar. Bugün daha önceden bir firmaya hazırladığım qr kod için revize istendi ve benim de bu olayı kendi sitelerimde uygulamak ve buradan da anlatmak geldi aklıma. Gayet hoş bir olay.

QR kodumuz aslında bir resim dosyası. Fakat telefonumuzdaki okuyucuya gösterdiğimizde şifrelenmiş bilgileri telefonumuza yansıtıyor ve rahatça istediğimiz gibi kullanabiliyoruz. Biraz daha detaya inmek gerekirse, adımızı soyadımızı, internet sitemizi, mail adresimizi, açık adresimizi, telefon numaralarımızı ve istediğimiz her hangi bir yazıyı bir resme şifreliyoruz ve bu resmi okuyabilen bir okuyucuya gösterdiğimizde bu bilgiler ekranda beliriyor.

Bu QR kod olayı çok kullanılmıyordu ancak bugün qr kod güncellemesi yaptığım firmadan aldığım bilgiye göre bu kolaylık bir çok kişi tarafından sevilmiş ve baya baya kullanılmaya başlanmış. Biraz da bu yüzden böyle bir makale paylaşma gereği duydum.

barkod

Nasıl Oluşturacağız?

QR kod oluşturmak gayet basit. Google’da ” qr barkod ” gibi kelimelerle arama yaptığımızda bir dolu generator ( online olarak qr kod oluşturan siteler ) çıkıyor karşımıza. Çoğu birbirine benzer, fakat bazıları ekstra özellikler de sunuyor. Örneğin qr barkodun içine logo gömebiliyor vesaire. Ben size bugün kullandığım siteyi örnek göstereyim. Link aşağıda;

http://tr.qr-code-generator.com/

Linke girdiğinizde soldaki menüden nasıl bir şey istediğinizi belirleyin, formu doldurup ” QR Kodu Oluştur “ butonuna basın. Sağ taraftaki fotoğrafı indirip istediğiniz yerde kullanabilirsiniz artık. Örneğin ben anasayfama yerleştirdim bir kod. ( www.nazimyilmaz.com.tr )

Bu kodu sadece internet sayfanızda kullanabilirsiniz diye bir şey yok. İçeriğini istediğiniz gibi belirleyebildiğiniz gibi, isterseniz kartvizitlerinize, el ilanlarınıza vesaire de bastırabilirsiniz. Ya da istediğiniz bir şiiri bu şekilde şifreleyip facebook’da paylaşabilirsiniz. Ciddi anlamda merak edenler kodu çözüp okuyacaktır :)

QR Kodu – Barkodu Neye Nasıl Okutacağız?

Günümüzde akıllı telefonları yeri baya büyük. Bu olayda da akıllılarımızdan faydalanabiliriz. Telefonlar dışında herhangi bir okutma şekli var mı inanın hiç bakmadım, gerek de duymadım.

BENZER  Bilmeyenler İçin: Torrent Nedir?

Android telefonlarınız için Google Play’de ” qr code “ diye aratırsanız bir dünya uygulama karşınıza çıkar zaten. IOS telefonlarınızda da sanırım bu tarz uygulamalar mevcut. Kameranız olsun yeterli. Ücretsiz bir uygulama işinizi görür. Hemen hemen her uygulamada qr kodda bulunan iletişim bilgilerini otomatik olarak tek tuşa rehbere ekleme, sosyal medyada paylaşma gibi özellikler bulunur. Deneyin, eğlenceli bir olay aslında :)

Başka bir yazıda daha görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın

 

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel