Bloğumda toplam 12 kategoride yazılmış 313 yazı ve 269 yorum var.

QR Kod Nedir ve Nasıl Kullanılır

7 sene önce yazıldı, 1.133 kere okundu. 0

Merhaba arkadaşlar. Bugün daha önceden bir firmaya hazırladığım qr kod için revize istendi ve benim de bu olayı kendi sitelerimde uygulamak ve buradan da anlatmak geldi aklıma. Gayet hoş bir olay.

QR kodumuz aslında bir resim dosyası. Fakat telefonumuzdaki okuyucuya gösterdiğimizde şifrelenmiş bilgileri telefonumuza yansıtıyor ve rahatça istediğimiz gibi kullanabiliyoruz. Biraz daha detaya inmek gerekirse, adımızı soyadımızı, internet sitemizi, mail adresimizi, açık adresimizi, telefon numaralarımızı ve istediğimiz her hangi bir yazıyı bir resme şifreliyoruz ve bu resmi okuyabilen bir okuyucuya gösterdiğimizde bu bilgiler ekranda beliriyor.

Bu QR kod olayı çok kullanılmıyordu ancak bugün qr kod güncellemesi yaptığım firmadan aldığım bilgiye göre bu kolaylık bir çok kişi tarafından sevilmiş ve baya baya kullanılmaya başlanmış. Biraz da bu yüzden böyle bir makale paylaşma gereği duydum.

barkod

Nasıl Oluşturacağız?

QR kod oluşturmak gayet basit. Google’da ” qr barkod ” gibi kelimelerle arama yaptığımızda bir dolu generator ( online olarak qr kod oluşturan siteler ) çıkıyor karşımıza. Çoğu birbirine benzer, fakat bazıları ekstra özellikler de sunuyor. Örneğin qr barkodun içine logo gömebiliyor vesaire. Ben size bugün kullandığım siteyi örnek göstereyim. Link aşağıda;

http://tr.qr-code-generator.com/

Linke girdiğinizde soldaki menüden nasıl bir şey istediğinizi belirleyin, formu doldurup ” QR Kodu Oluştur “ butonuna basın. Sağ taraftaki fotoğrafı indirip istediğiniz yerde kullanabilirsiniz artık. Örneğin ben anasayfama yerleştirdim bir kod. ( www.nazimyilmaz.com.tr )

Bu kodu sadece internet sayfanızda kullanabilirsiniz diye bir şey yok. İçeriğini istediğiniz gibi belirleyebildiğiniz gibi, isterseniz kartvizitlerinize, el ilanlarınıza vesaire de bastırabilirsiniz. Ya da istediğiniz bir şiiri bu şekilde şifreleyip facebook’da paylaşabilirsiniz. Ciddi anlamda merak edenler kodu çözüp okuyacaktır :)

QR Kodu – Barkodu Neye Nasıl Okutacağız?

Günümüzde akıllı telefonları yeri baya büyük. Bu olayda da akıllılarımızdan faydalanabiliriz. Telefonlar dışında herhangi bir okutma şekli var mı inanın hiç bakmadım, gerek de duymadım.

BENZER  Vivaldi Web Tarayıcısını Denediniz mi?

Android telefonlarınız için Google Play’de ” qr code “ diye aratırsanız bir dünya uygulama karşınıza çıkar zaten. IOS telefonlarınızda da sanırım bu tarz uygulamalar mevcut. Kameranız olsun yeterli. Ücretsiz bir uygulama işinizi görür. Hemen hemen her uygulamada qr kodda bulunan iletişim bilgilerini otomatik olarak tek tuşa rehbere ekleme, sosyal medyada paylaşma gibi özellikler bulunur. Deneyin, eğlenceli bir olay aslında :)

Başka bir yazıda daha görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın

 

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Macbook Air 2017’yi Kimlere Tavsiye Edebilirim?

Bir süredir sık sık Macbook Air’i proje işlerinde ve sunumlarda kullanıyorum. Sizlere bu yazımda 2017 model ...

2 ay önce. 42 0 Devam Et

2021’e Girerken Hayata Dair Genel Bir Değerlendirme Yapalım

Merhabalar yeniden! Hemen her yazıya başlarken söylediğim gibi; epeydir bir şeyler yazamıyorum ama yeniden bir şe...

2 ay önce. 33 0 Devam Et

İsimTescil.net Sonunda Arayüzünü Güncelledi

Merhaba arkadaşlar. Uzun bir zaman boyunca gına getiren, sürekli yavaşlığı ve “her yüzüne bakışımızda...

10 ay önce. 158 0 Devam Et

Sitelerinize WhatsApp Butonu Ekleyerek Müşterilerinizle Etkileşime Geçin

Merhaba arkadaşlar. WhatsApp günün hemen her anında iletişim ihtiyacımızı karşılayan olmazsa olmaz bir araç h...

10 ay önce. 191 0 Devam Et

İşletmelerde Ön Muhasebe Yazılımı Kullanmanın Önemi ve Bulut Tabanlı Yazılımlar

Merhaba arkadaşlar. Özellikle son zamanlarda girişimcilik ruhunun çok fazla kişiye ulaştığını, herkesin özell...

10 ay önce. 72 0 Devam Et

Hakkımda

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

Uzun yıllar çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra 2017’den beri kendi yazılım ve reklam şirketimi kurdum. Geliştirmeye ve değiştirmeye devam ediyoruz.