Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 1.4.2020
Bu yazı 01.11.2014 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Sitenize Yabancı Dil Seçeneği Eklemenin En Kolay Yolu

5 sene önce yazıldı, 7.083 kere okundu. 2

Merhabalar arkadaşlar. Bugün bir müşterimizin ihtiyaçları doğrultusunda internet sitesini güncellerken bir eklenti keşfettim. Daha öncesinde bir kaç farklı yoldan yaptığım çalışmayı daha güzel bir şekilde bu eklenti ile yapabileceğimi farkettim. Sonra da farkettim ki bunu bloğumda da paylaşırsam birilerinin de işine yarar.

Şöyle ki, piyasada WPML gibi bir çok çeviri eklentisi var. Ben WPML’yi hammallık olarak gördüğümden multi site şeklinde hazırlıyordum çoğu işimde ekstra dilleri. Bazılarında da bing ve google’ın sunduğu html kutularıyla işi çözüyordum. Tabi bu siteler formaliteden yabancı dillere çevrilen siteler genelde. Herneyse, şimdi size çok mantıklı bulduğum ve kullanımı rahat bir eklentiden bahsedeceğim.

WordPress Transposh Eklentisi

Eklenti sayesinde Bing ve Google’ın bizlere sunduğu çeviri hizmetini kullanarak harikalar yaratabiliyoruz. Şöyle ki, sadece çeviri yapmakla kalmayıp, bunu /dil/yazi-isminin-cevrilmis-hali.html şeklinde yayınlıyor. Yani SEO açısından önemli bir adım atmış oluyoruz. Eklenti içerisinde bir dolu ayar var ve bütün bunları ücretsiz olarak kullanıcılarına sunmuşlar.

Eklentiyi kurduğumuzda eklentinin panelinden ana dili ve çevrilebilecek dilleri seçiyoruz. Daha sonra yardımcı uygulamalar kısmından tek tuşla hızlı bir çeviri yapıp yayına hazır hale geliyor. Ayarlar Türkçe olarak karşımıza çıktığından çok da zorlanmıyoruz. Her yeni yazıda çeviriyi tekrarlıyor ve hazır hale geliyor sitemiz. /en dediğimizde ingilizce bir wordpress daha kurmuşuz gibi yeni bir siteye gidiyor.

Eklentide en sevdiğim olaylardan biri de, yönetici girişi yaptıktan sonra siteye girdiğimizde dil seçeneklerinin altında düzenleme kısmı var. Aktif hale getirdiğimizde site üzerinden direk dillere müdahale edebiliyoruz. Mesela Home değil de Home Page yazmak istedik, direk sitede değiştirip anında kaydedebiliyoruz. Bu da hem kullanışlı, hem de müşterilerimize sunabileceğimiz güzel bir olay bence.

Eklenti Linki: https://wordpress.org/plugins/transposh-translation-filter-for-wordpress/

BENZER  Herhangi Bir Post Type'ın Post Sayısını Göstermek

Neyse, sözü fazla uzatmayalım, daha yapılacak bir kaç işim var. Eklentiyi keşfettikten sonra zaten bikaç siteye direk kurdum çalıştırdım. Siz de bir deneyin derim. Kendinize iyi bakın, görüşmek üzere!

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel