Bloğumda toplam 12 kategoride yazılmış 311 yazı ve 269 yorum var.

Sitenize Yabancı Dil Seçeneği Eklemenin En Kolay Yolu

6 sene önce yazıldı, 7.664 kere okundu. 3

Merhabalar arkadaşlar. Bugün bir müşterimizin ihtiyaçları doğrultusunda internet sitesini güncellerken bir eklenti keşfettim. Daha öncesinde bir kaç farklı yoldan yaptığım çalışmayı daha güzel bir şekilde bu eklenti ile yapabileceğimi farkettim. Sonra da farkettim ki bunu bloğumda da paylaşırsam birilerinin de işine yarar.

Şöyle ki, piyasada WPML gibi bir çok çeviri eklentisi var. Ben WPML’yi hammallık olarak gördüğümden multi site şeklinde hazırlıyordum çoğu işimde ekstra dilleri. Bazılarında da bing ve google’ın sunduğu html kutularıyla işi çözüyordum. Tabi bu siteler formaliteden yabancı dillere çevrilen siteler genelde. Herneyse, şimdi size çok mantıklı bulduğum ve kullanımı rahat bir eklentiden bahsedeceğim.

WordPress Transposh Eklentisi

Eklenti sayesinde Bing ve Google’ın bizlere sunduğu çeviri hizmetini kullanarak harikalar yaratabiliyoruz. Şöyle ki, sadece çeviri yapmakla kalmayıp, bunu /dil/yazi-isminin-cevrilmis-hali.html şeklinde yayınlıyor. Yani SEO açısından önemli bir adım atmış oluyoruz. Eklenti içerisinde bir dolu ayar var ve bütün bunları ücretsiz olarak kullanıcılarına sunmuşlar.

Eklentiyi kurduğumuzda eklentinin panelinden ana dili ve çevrilebilecek dilleri seçiyoruz. Daha sonra yardımcı uygulamalar kısmından tek tuşla hızlı bir çeviri yapıp yayına hazır hale geliyor. Ayarlar Türkçe olarak karşımıza çıktığından çok da zorlanmıyoruz. Her yeni yazıda çeviriyi tekrarlıyor ve hazır hale geliyor sitemiz. /en dediğimizde ingilizce bir wordpress daha kurmuşuz gibi yeni bir siteye gidiyor.

Eklentide en sevdiğim olaylardan biri de, yönetici girişi yaptıktan sonra siteye girdiğimizde dil seçeneklerinin altında düzenleme kısmı var. Aktif hale getirdiğimizde site üzerinden direk dillere müdahale edebiliyoruz. Mesela Home değil de Home Page yazmak istedik, direk sitede değiştirip anında kaydedebiliyoruz. Bu da hem kullanışlı, hem de müşterilerimize sunabileceğimiz güzel bir olay bence.

Eklenti Linki: https://wordpress.org/plugins/transposh-translation-filter-for-wordpress/

BENZER  Yazılarımıza Özel Alan ile Müzik Ekleyebiliriz

Neyse, sözü fazla uzatmayalım, daha yapılacak bir kaç işim var. Eklentiyi keşfettikten sonra zaten bikaç siteye direk kurdum çalıştırdım. Siz de bir deneyin derim. Kendinize iyi bakın, görüşmek üzere!

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

İsimTescil.net Sonunda Arayüzünü Güncelledi

Merhaba arkadaşlar. Uzun bir zaman boyunca gına getiren, sürekli yavaşlığı ve “her yüzüne bakışımızda...

6 ay önce. 113 0 Devam Et

Sitelerinize WhatsApp Butonu Ekleyerek Müşterilerinizle Etkileşime Geçin

Merhaba arkadaşlar. WhatsApp günün hemen her anında iletişim ihtiyacımızı karşılayan olmazsa olmaz bir araç h...

6 ay önce. 146 0 Devam Et

İşletmelerde Ön Muhasebe Yazılımı Kullanmanın Önemi ve Bulut Tabanlı Yazılımlar

Merhaba arkadaşlar. Özellikle son zamanlarda girişimcilik ruhunun çok fazla kişiye ulaştığını, herkesin özell...

6 ay önce. 47 0 Devam Et

Material Design Icons – MDI ile Sitelerinize Icon Set Nasıl Eklenir

Selam arkadaşlar. Bu yazıda sitelerimizi daha doğrusu arayüzlerimizi hazırlarken Material Design Icon Set’ind...

6 ay önce. 71 0 Devam Et

SSD Disk Kullanmak Bilgisayarımızı Ne Kadar Hızlandırır?

Solid State diskler piyasa çıktığından beri bilgisayar satıcıları hatta elindeki ikinci el bilgisayarı satan in...

6 ay önce. 68 0 Devam Et

Hakkımda

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

Uzun yıllar çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra 2017’den beri kendi yazılım ve reklam şirketimi kurdum. Geliştirmeye ve değiştirmeye devam ediyoruz.