Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 16.2.2020
Bu yazı 05.02.2014 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Temamıza Shortcode Özelliği Eklemek

6 sene önce yazıldı, 1.688 kere okundu. 1

Merhaba arkadaşlar. WordPress paylaşımlarım devam etmekte. Umarım faydalı şeyler yazıyorumdur. Şimdi gelelim konumuza. Bir çok wordpress temasında shortcode özelliği olduğunu zaten görüyorsunuzdur. Bu özellik temamıza bir dolu fonksiyonu katmamızda oldukça faydalı bir özellik olmakla birlikte, aslında temaya eklemesi de çok basit bir özellik.

Shortcode ile Neler Yapılabilir ?

Aslında bu soru, sizin hayal gücünüz ile cevaplayabileceğiniz bir soru. Zaten WordPress hayal gücümüzü zorlayan bir sistem değil mi? Ama biz yine de bişeyler söyleyelim fikir açısından.

Shortcode, içeriğinizi istediğiniz şekilde kontrol edebilir hale geliyorsunuz. Yani atıyorum mesela üçlü kolon ile gösterilen kısımlar ya da yemek tarifi sitenizdeki tarifleri gösteren kısımlar vesaire..

Temamıza Ekleyelim;

Öncelikle functions.php dosyamıza kodlar eklememiz gerekmekte. Eğer bir functions.php dosyanız yok ise, aşağıdaki kodları içine yapıştırıp bir dosya oluşturun, ismini functions.php olarak değiştirip temanızın ana dizinine atın.

Fonksiyonlarımıza eklememiz gereken kodlarımıza gelelim. Eğer yukarıdaki kodu kullanarak yeni oluşturduysanız aşağıdaki kodları burası functions yazan kısma yapıştırın, kaydedin. Tabi /* ve */ arasına değil, o satırı toptan silebilirsiniz.

Hali hazırda bir fonksiyonlar dosyanız var ise, aşağıdaki kodları php’yi kapatma tag’inden önce bir yere yapıştırabilirsiniz.

Fonksiyonumuzu yerleştirdiğimize göre, sıra geldi görünümünü düzenlemeye. Hayal gücünüze kalan kısım aslında burası ancak ben yine de bir örnek göstereceğim. Eklediğimiz fonksiyonda gördüğünüz gibi “mesela” diye bir class atadık. O class’a css dosyamızdan istediğimiz gibi müdahale edebiliyoruz. Örnek kodlarımız da şöyle;

BENZER  Wordpress: Basit Tab Shortcode Eklentisi

Yapmamız gerekenler bu kadar. Son olarak, yazılarınızda veya sayfalarınızda bu eklediğimiz shortcode’u kullanmak için aşağıdaki gibi bir yol izleyeceksiniz. Gayet basit ama ben yine de kodu vermiş olayım.

Başka bir yazıda görüşmek üzere sayın WordPress severler. Kendinize iyi bakın. Sağlıcakla kalın :)

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel