Bloğumda toplam 12 kategoride yazılmış 316 yazı ve 269 yorum var.

Temamızda Üyelere Özel Bölümler Hazırlamak

10 sene önce yazıldı, 3.757 kere okundu. 10

Merhaba arkadaşlar. Arayı soğutmadan bir makale daha hazırlamak istedim wordpress ile alakalı. Bazı sitelerimizde sadece üyelere özel alanlar oluşturmak isteyebiliriz. Örneğin bir köy dernek sitesinde telefon numaralarını listelediğimiz sayfayı sadece üyelerimize özel olarak düzenlemek isteyebiliriz. Sadece sayfa ile de sınırlı değiliz, başlığa dikkat ederseniz “bölümler” diye bahsettim.

uye_ol_yanAslında olayın mantığı basit gayet. WordPress’in bize sunduğu if – else kısa kodları ile ziyaretçi üye girişi yapmadıysa bu kodlar gözüksün, eğer üye girişi yaptıysa bu kodlar gözüksün diyebiliyoruz. Şimdi kodlamaya geçelim, daha iyi anlayacaksınız birazdan.

Çok basit bir örnek ile başlayacağız. Mesela bir dosya paylaşım siteniz var ancak konularınızdaki linkleri sadece üyeleriniz görsün, üye girişi yapılmadıysa uyarı çıksın ve verilen link sayesinde giriş sayfasına yönlendirilsin istiyorsunuz. Bunun için single.php ( yazılarımızı gösteren sayfa ) üzerinde bir kaç değişiklik ile bu isteğimizi yerine getirebiliyoruz. İlk olarak if yapımızı hazırlayalım ve indirme linkinin ve uyarının nerede gözükeceğine karar verelim. Buyrun if yapımız;

<?php if ( is_user_logged_in() ) : ?>

/* giriş yapılmış ise gösterilecek kodlar */

<?php else : ?>

/* giriş yapılmadıysa gösterilecek kodlar */

<?php endif; ?>

Basit bir yapıya sahip if kodlarımız gördüğümüz gibi, gayet kullanışlı. Kodların içerisinde bahsettiğim alanlara istediğimiz yerleşimi uyguluyoruz ve üyelere özel alanlarımız hazır oluyor.

Dosya indirme sitemizde dosyalarımızın linklerini özel alan ile çektiğimizi varsayarak size örnek bir kullanım hazırladım daha iyi anlamanız açısından. Buyrun;

<?php if ( is_user_logged_in() ) : ?>

<a href="<?php echo get_post_meta($post->ID, "dosyalinki", true); ?>">Dosyayı İndir</a>

<?php else : ?>

<center>Sadece üyelerimiz dosyaları indirebilir. Giriş yapmak için <a href="#">tıklayın.</a></center>

<?php endif; ?>

 Not: Bu işlemi sadece bir bölüme değil, sitenin geneline de uygulayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, sadece kendinize özel bir günlük oluşturmak istiyorsanız giriş yapınca gözükecek kısma tüm tema kodlarınızı yerleştirirsiniz, diğer kısma uyarı yerleştirirsiniz. Böylece üye girişi yapmayan günlüğünüzü okuyamaz ve bu sayede de sadece kendinize özel bir günlüğünüz olmuş olur.

BENZER  Sayfaların Alt Sayfalarını Listeleme

Not 2: Giriş yapılmadığında gösterilen alanda yazı ve linkle sınırlı kalmayabilirsiniz. Aklınıza gelen php ve html kodlarını kullanabilirsiniz, sıkıntı çıkartmayacaktır.

Not 3: Yukarıda dosya linkini özel alan ile çeken bir site düşünerek örnek verdim. Özel alanlarla ilgili bir yazı hazırlamayı düşünüyorum bir ara. Ama internette bir çok kaynak bulabilirsiniz. Hatta yukarıda verdiğim örnekteki ” dosyalinkli ” ibaresini kafanıza göre değiştirip özel alan ile değer çekebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yukarı verdiğim gibi tasarıma eklemek ve wp-admin’den yazı eklerken o özel alana değer girmek.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere arkadaşlar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Dilediğiniz soruları yorum kısmından bana iletebilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışacağım. Kendinize iyi bakın :)

 

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

MacBook Pro M2 13” İle İkinci Günüm

Merhabalar! Instagram kullanıcı adımı değiştirdikten sonra artık şu blog işine bi el atayım istedim ve yeniden...

11 ay önce. 44 0 Devam Et

Kahramanmaraş Depremi ve Düşüncelerim

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir bir şeyler yazmıyordum, zaten çok nadiren girip bir şeyler yazıp çıkıyorum an...

1 sene önce. 57 0 Devam Et

Asus ROG Strix G513IC 144Hz Dizüstü Bilgisayar ile Yaşadığım Problemler

Öncelikle herkese merhaba! Çok uzun bir süredir bloğum aktif değildi ve artık bişeyler yazmak çizmek için tekra...

2 sene önce. 79 0 Devam Et

Macbook Air 2017’yi Kimlere Tavsiye Edebilirim?

Bir süredir sık sık Macbook Air’i proje işlerinde ve sunumlarda kullanıyorum. Sizlere bu yazımda 2017 model ...

3 sene önce. 128 0 Devam Et

2021’e Girerken Hayata Dair Genel Bir Değerlendirme Yapalım

Merhabalar yeniden! Hemen her yazıya başlarken söylediğim gibi; epeydir bir şeyler yazamıyorum ama yeniden bir şe...

3 sene önce. 67 0 Devam Et

Hakkımda

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

Uzun yıllar çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra 2017’den beri kendi yazılım ve reklam şirketimi kurdum. Geliştirmeye ve değiştirmeye devam ediyoruz.