Bloğumda toplam 12 kategoride yazılmış 316 yazı ve 269 yorum var.

WordPress Candır !

11 sene önce yazıldı, 463 kere okundu. 1

Merhabalar. Bu aralar sürekli WordPress kurduğum için güncellemeler baya dikkatimi çekti ve hoşuma gitti. Ama öncelikle WordPress’i ne kadar sevdiğimden, neden sevdiğimden bahsedeyim.

Eskiden PhpFusion vardı. Sözümona Burak Koç arkadaşımla bayaa bi fusion geçmişimiz vardır. O zamanlar -bundan yıllar yıllar önce, 2008-9 falan- Php Fusion ile bir sürü site yapardık. Modülleri vardı, temaları vardı ki tablolu tasarım dediğimiz hantal şeylerdendi.. O zamanlarda moda gibi bişeydi Php Fusion ile köy dernek siteleri, dandik forumlar, fan sayfaları vesaire hazırlamak. Resmi sayfasındaki forum gırla giderdi. Herkes kod paylaşırdı birileri destek verirdi. WordPress nedir bilmezlerdi, biz de bilmezdik. Ki şuanki kadar gelişmiş olmadığından, çok fazla kişi de kullanmazdı.

Ne zaman ki ben WordPress ile internet sayfası yapmaya başladım, işte o zaman gözümün açıldığını farkettim. Kendi Html tasarımınızı WordPress’e entegre etmek o kadar kolay ki, o kadar esnek bir sistem ki, sizi başka bir sisteme ihtiyaç duymayan biri haline getiriyor adeta. Kendi tasarımlarınızı yapamasanız dahi o kadar çok tema seçeneği, eklenti seçeneği var ki, gözünüzü boyuyor. Ama iyi manada. Joomla’cılar var hala. Joomla da güzel bir sistem ancak bir türlü ısınamadım. Gerçi bazen onlar bile WordPress kullanıyorlar. Ama WordPress kullanıcıları hiç bir zaman Joomla! gibi bir sisteme ihtiyaç duymuyorlar.

Şu son güncellemelerden sonra yönetici paneline işi olmasa dahi giriyor adam. Çalışmak, yazmak, eklenti kurmak kaldırmak, uğraşmak etmek için bahane arıyor resmen. Yirmi Ondört magazin teması da şahane olmuş. Kullanmayı bilene, başka tema aratmayacak nitelikte. O tema güncellemesi yakın zamanda çıktığından ben şuan kullandığım temayı kendime göre düzenledim. Yoksa arayışa girmezdim diye düşünüyorum. Magazin temalarını seviyorum gerçekten. Hem de orjinal WordPress imzalı bir tema kullanmak her zaman faydalıdır düşüncesindeyim.

BENZER  Wordpress Güncelleme İle the_content()'in P Tag'leri Kayboldu?

Söylemeden de edemeyeceğim, artık büyük çoğunluk mobilden bile girmeye başladı wp-admin’e. WordPress de bunu göz ardı etmemiş anlaşılan. Deneyin, görün, farkı yaşayın. Bırakın hantal sistemleri.

Yine söylemeden edemeyeceğim, WordPress artık webdeki tüm alanlara yayılmış durumda. Geçen gün minimal blog teması aramaya kalktım, önüm arkam sağım solum sağlık, video, flash oyun, tek sayfa cv, magazin, oyun bilmem ne temalarıyla doldu. Çoğu da kaliteli firmalar tarafından yapılan kaliteli temalar zaten. Kullanılabilirliğe diyecek tek bir şey yok. Çoğu premium temayı alıp kurduğunuzda sadece temayı çözmeniz günlerinizi alabiliyor. Çok uğraştırıcı ancak bir o kadar da kalite kokuyor her premium tema.

Herneyse, sözü fazla uzatmayacağım. Güncellemeyenler varsa güncellesinler. Yedek falan almadan güncelledim ben, riske girdim, sıkıntı çıkmadı, değdi. Tavsiye etmem tabi ama, benim gibi çıkcanlıysanız pek de risk gibi gözükmüyor yedek almamak.

Görüşmek üzere!

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

MacBook Pro M2 13” İle İkinci Günüm

Merhabalar! Instagram kullanıcı adımı değiştirdikten sonra artık şu blog işine bi el atayım istedim ve yeniden...

12 ay önce. 47 0 Devam Et

Kahramanmaraş Depremi ve Düşüncelerim

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir bir şeyler yazmıyordum, zaten çok nadiren girip bir şeyler yazıp çıkıyorum an...

1 sene önce. 62 0 Devam Et

Asus ROG Strix G513IC 144Hz Dizüstü Bilgisayar ile Yaşadığım Problemler

Öncelikle herkese merhaba! Çok uzun bir süredir bloğum aktif değildi ve artık bişeyler yazmak çizmek için tekra...

2 sene önce. 88 0 Devam Et

Macbook Air 2017’yi Kimlere Tavsiye Edebilirim?

Bir süredir sık sık Macbook Air’i proje işlerinde ve sunumlarda kullanıyorum. Sizlere bu yazımda 2017 model ...

4 sene önce. 135 0 Devam Et

2021’e Girerken Hayata Dair Genel Bir Değerlendirme Yapalım

Merhabalar yeniden! Hemen her yazıya başlarken söylediğim gibi; epeydir bir şeyler yazamıyorum ama yeniden bir şe...

4 sene önce. 76 0 Devam Et

Hakkımda

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

Uzun yıllar çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra 2017’den beri kendi yazılım ve reklam şirketimi kurdum. Geliştirmeye ve değiştirmeye devam ediyoruz.