Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 14.2.2020
Bu yazı 14.12.2013 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

WordPress Candır !

6 sene önce yazıldı, 445 kere okundu. 1

Merhabalar. Bu aralar sürekli WordPress kurduğum için güncellemeler baya dikkatimi çekti ve hoşuma gitti. Ama öncelikle WordPress’i ne kadar sevdiğimden, neden sevdiğimden bahsedeyim.

Eskiden PhpFusion vardı. Sözümona Burak Koç arkadaşımla bayaa bi fusion geçmişimiz vardır. O zamanlar -bundan yıllar yıllar önce, 2008-9 falan- Php Fusion ile bir sürü site yapardık. Modülleri vardı, temaları vardı ki tablolu tasarım dediğimiz hantal şeylerdendi.. O zamanlarda moda gibi bişeydi Php Fusion ile köy dernek siteleri, dandik forumlar, fan sayfaları vesaire hazırlamak. Resmi sayfasındaki forum gırla giderdi. Herkes kod paylaşırdı birileri destek verirdi. WordPress nedir bilmezlerdi, biz de bilmezdik. Ki şuanki kadar gelişmiş olmadığından, çok fazla kişi de kullanmazdı.

Ne zaman ki ben WordPress ile internet sayfası yapmaya başladım, işte o zaman gözümün açıldığını farkettim. Kendi Html tasarımınızı WordPress’e entegre etmek o kadar kolay ki, o kadar esnek bir sistem ki, sizi başka bir sisteme ihtiyaç duymayan biri haline getiriyor adeta. Kendi tasarımlarınızı yapamasanız dahi o kadar çok tema seçeneği, eklenti seçeneği var ki, gözünüzü boyuyor. Ama iyi manada. Joomla’cılar var hala. Joomla da güzel bir sistem ancak bir türlü ısınamadım. Gerçi bazen onlar bile WordPress kullanıyorlar. Ama WordPress kullanıcıları hiç bir zaman Joomla! gibi bir sisteme ihtiyaç duymuyorlar.

Şu son güncellemelerden sonra yönetici paneline işi olmasa dahi giriyor adam. Çalışmak, yazmak, eklenti kurmak kaldırmak, uğraşmak etmek için bahane arıyor resmen. Yirmi Ondört magazin teması da şahane olmuş. Kullanmayı bilene, başka tema aratmayacak nitelikte. O tema güncellemesi yakın zamanda çıktığından ben şuan kullandığım temayı kendime göre düzenledim. Yoksa arayışa girmezdim diye düşünüyorum. Magazin temalarını seviyorum gerçekten. Hem de orjinal WordPress imzalı bir tema kullanmak her zaman faydalıdır düşüncesindeyim.

BENZER  Temadaki Yazı Başlıkları Nasıl Sınırlanır

Söylemeden de edemeyeceğim, artık büyük çoğunluk mobilden bile girmeye başladı wp-admin’e. WordPress de bunu göz ardı etmemiş anlaşılan. Deneyin, görün, farkı yaşayın. Bırakın hantal sistemleri.

Yine söylemeden edemeyeceğim, WordPress artık webdeki tüm alanlara yayılmış durumda. Geçen gün minimal blog teması aramaya kalktım, önüm arkam sağım solum sağlık, video, flash oyun, tek sayfa cv, magazin, oyun bilmem ne temalarıyla doldu. Çoğu da kaliteli firmalar tarafından yapılan kaliteli temalar zaten. Kullanılabilirliğe diyecek tek bir şey yok. Çoğu premium temayı alıp kurduğunuzda sadece temayı çözmeniz günlerinizi alabiliyor. Çok uğraştırıcı ancak bir o kadar da kalite kokuyor her premium tema.

Herneyse, sözü fazla uzatmayacağım. Güncellemeyenler varsa güncellesinler. Yedek falan almadan güncelledim ben, riske girdim, sıkıntı çıkmadı, değdi. Tavsiye etmem tabi ama, benim gibi çıkcanlıysanız pek de risk gibi gözükmüyor yedek almamak.

Görüşmek üzere!

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel