Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 15.2.2020
Bu yazı 02.10.2016 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

WordPress Yazı/Post Klonlama İşlemleri

3 sene önce yazıldı, 1.074 kere okundu. 1

Merhabalar arkadaşlar. Uzun zamandır bloglamıyordum, faydalı bir konuya değinmek ve bir kaç farklı ihtiyaca yönelik yazı/post klonlama işlemlerini nasıl yapacağımızı anlatmak istedim.

Standart blog sitelerimizde ihtiyacımız olmayabilir ancak komplike içeriklere sahip sitelerde, bir çok özel alanı, görseli vesaire her seferinde yeniden eklemekle uğraşmamak için post klonlama işlemi gayet vakit kazandırıcı bir işlem oluyor. Ek olarak, WordPress alt yapısını kullanarak hazırladığımız frontend panellerde kullanıcıların içerik çoğaltması ve aynı içeriğin sadece başlığını değiştirerek yeni tarihle kaydetmesi gerekebiliyor. Böyle zamanlarda da frontend’de post klonlamak için kısayollar eklememiz gerekebiliyor. Bu yazıda tam da bunlara değineceğiz ayrıntılarıyla.

Öncelikle, wp-admin üzerinde yazı/post çoğaltmamıza olanak veren bir eklentiyi sistemimize dahil edelim. Eklentimizin ismi Duplicate Post ve ücretsiz bir eklenti. Buraya tıklayarak eklentiye ulaşabilirsiniz.

Eklentimizi aktifleştirdikten sonra, Yazılar sayfasına girdiğimizde başlıkların altında başlığın üzerine gelince ortaya çıkan menülere Klonla butonu eklenecektir. Tıkladığımızda postu klonlayacak ve güncel tarih ile kaydedecektir. Klonladığımız post standart olarak Taslak halinde olacaktır, yani siz Yayınlanmış yapmadan yayınlanmayacaktır. Aynı zamanda, yine aynı bölümdeki ve düzenleme sayfasındaki butonlar sayesinde yeni yazı ekleme ekranına eski yazıyı getirme gibi bir kolaylığı da sağlayan eklenti, aynı zamanda bizlere frontend‘de de işlem yapmamıza olanak sağlıyor.

Duplicate Post ile Frontend Yazı/Post Klonlama İşlemi

Az önce de bahsettiğim gibi, birden çok kullanıcı için frontend içerik yönetim sistemini WordPress altyapısını kullanarak hazırlıyor olabilir ve kullanıcıların içerikleri çoğaltabileceği bir menü görmesini isteyebiliriz. Bu ihtiyacımızı ise yine aynı eklenti ile basit bir hile yaparak karşılayabiliriz.

Ürünler post type’ına ait postları listelerken döngünün içerisine aşağıdaki linki eklediğimizde, kullanıcılar bu linke tıklayarak aynı ürünü klonlayabilirler.

Dikkat etmemiz gerekenler:
– Öncelikle Duplicate Post eklentisinin kurulu olması gerekiyor.
– Kullanıcılara bu imkanı veren ekrana sadece üyelerin ulaşabildiğini varsayıyorum. Çünkü normal bir ziyaretçi bu linke tıkladığında eklentinin bu fonksiyonunu çalıştıramayacaktır ve başarısız oluruz.
– Linke tıklandığında wp-admin üzerindeki post listesine gidecektir. Yönlendirilecek adresi /wp-content/plugins/duplicate-post/duplicate-post-admin.php dosyasındaki 176. satırda belirtmemiz gerekiyor. 174-181 satırlar arasını örnek olarak aşağıda belirtiyorum;

BENZER  Custom Post Types ve Taxonomy Hakkında

EK: Bu kodlar arasında belirttiğimiz yönlendirilecek adres, /geridon olarak oluşturulan bir sayfadır. Bu sayfanın özelliği ise, hangi sayfadan o sayfaya gidilirse, aynı sayfaya tekrar yönlendirmektir. Yani, frontendde listelediğiniz postların yanındaki butona tıklayınca postu çoğaltacak, wp-admin sayfasına yönlendirmek yerine /geridon sayfasına yönlendirecek, ve sonunda başladığımız sayfaya dönüp, listeyi güncel şekilde görmemizi sağlayacaktır.

Klonlanan Postun Direk Yayınlanmış Olmasını Sağlamak

Klonladığımız postların direk olarak Taslak değil de Yayınlanmış olmasını istiyorsak, eklenti üzerinde değişiklik yapmamız gerekiyor. /wp-content/plugins/duplicate-post/duplicate-post-admin.php dosyasındaki 293. satırdaki draft değerini publish olarak değiştirdiğimizde, klonladığımız tüm postlar otomatik olarak yayınlanmış olacaktır.

Umarım faydalı bir konuya değinmişimdir ve umarım derdimi anlatabilmişimdir :)
Bir başka yazımda tekrar görüşmek üzere, kendinize iyi bakın!

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel