Bloğumda toplam 12 kategoride yazılmış 311 yazı ve 269 yorum var.

WordPress’i Taniyalim

8 sene önce yazıldı, 315 kere okundu. 0

Merhaba arkadaşlar. Web sistemleriyle uğraşan bir çok insan wordpress‘den zaten haberdar. Biz bilmeyenlerin, daha önce duymayanların veya kullanmamış olanların kafasında bir şeyler belirmesine yardımcı olmak için biraz anlatalım yine de.

Öncelikle, wordpress php ( linux ) tabanlı sunucularda çalışabilecek bir web sistemidir. Genel olarak blog siteleri için tercih edilir ancak kullanım kolaylığı sayesinde bir çok farklı türde sitelerde kullanılabilecek bir sistemdir. Şöyle ki; ben aldığım web işlerinde sitenin türü ne olursa olsun genellikle wordpress alt yapısı üzerinden çalışmalarımı yapıyorum. O kadar elverişli bir sistem ki, Photoshop’dan tasarımınızı hazırlayıp, CSS dökümünü yapıp sonra kolayca WordPress sisteminize entegre edebiliyorsunuz. WordPress kendi sitesinde sizin bu işlemleri yapabilmeniz için ( entegre ) bir çok dökümanı da bizlere sunmuş durumda. Gerçekten çok gelişmiş özellikleri ve kolay kullanımı var.

Şuan bu sitenin bir wordpress blog sitesi olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Kişisel sitem dışında wordpress ile hazırladığım bir çok web sayfasına da sitemdeki referanslar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Uzun lafın kısası; ister webde yeni olun, isterseniz profesyonel anlamda çalışın, wordpress her halukarda işinizi görecektir. Kişisel siteler, fotoğraf veya video galeri siteleri, ürün tanıtım siteleri, haber siteleri, kurumsal siteler ve aklınıza her ne gliyorsa, wordpress sizin için işleri kolaylaştırmak için hazır durumda.

Birkaç ip ucu vermek gerekirse;

– WordPress sisteminizi kurduğunuzda, kalıcı bağlantılar kısmından özelleştirilmiş bağlantılarınızı yapın.

– Uğraşmadan, rahat bir kullanıma ulaşmak istiyorsanız, öne çıkarılmış görsel gibi bir çok özelliği bünyesinde barındıran temalar kullanmaya özen gösterin.

– Site haritanızı oluşturun. Bunun için bir çok eklenti mevcut.

– WordPress biraz fazla işlemci harcamaktadır. Sunucu sahibinizden uyarı almamak için, ya da sitenizin daha hızlı olması için, eğer çok fazla hitli siteleriniz varsa optimize edin, ettirin.

BENZER  Wordpress'de Bir Sayfayı İstediğimiz Bir Yerde Göstermek

– Doğru ayarlar ile özgün yazılar, içerikler eklediğiniz taktirde, sitenizin google gibi arama motorlarında üst seviyelere çıkmasının an meselesi olduğunu da unutmayın.

Kurulumundan da bahsetsek mi?

– Öncelikle son sürümü edinmemiz gerekli. ( Türkçe Son Sürüm: http://tr.wordpress.org/ İngilizce Son Sürüm: http://wordpress.org/ )

– Sunucunuzun Linux tabanlı olduğuna emin olun ve ftp sunucusunu kullanarak dosyaları sunucuya yükleyin.

– Web tarayıcınız ile dosyaları attığınız dizini açın ve kurulum ekranını takip edin.

Wordpress kurulumu oldukça basittir diğer scriptlere nazaran. Hem bu yüzden hem de internette aradığınızda bir dolu yerde kurulum hakkında yardım dökümanları bulabileceğinizden, pek fazla ayrıntıya girmek istemedim. Yine de ” yapamıyorum, yardımcı olur musun? ” derseniz, elbette yardımcı olacağım.

Wordpress hakkında söylemek istediklerim bu kadar. Gün geçtikçe bir çok konuda blog yazacağım wordpress ile alakalı. Kimi zaman ileri seviye kimi zaman da başlangıç seviyesinde olacaktır. Desteklerinizi esirgemezseniz, şevkim de kırılmaz. İyi günler dilerim herkese.

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

İsimTescil.net Sonunda Arayüzünü Güncelledi

Merhaba arkadaşlar. Uzun bir zaman boyunca gına getiren, sürekli yavaşlığı ve “her yüzüne bakışımızda...

4 ay önce. 95 0 Devam Et

Sitelerinize WhatsApp Butonu Ekleyerek Müşterilerinizle Etkileşime Geçin

Merhaba arkadaşlar. WhatsApp günün hemen her anında iletişim ihtiyacımızı karşılayan olmazsa olmaz bir araç h...

4 ay önce. 103 0 Devam Et

İşletmelerde Ön Muhasebe Yazılımı Kullanmanın Önemi ve Bulut Tabanlı Yazılımlar

Merhaba arkadaşlar. Özellikle son zamanlarda girişimcilik ruhunun çok fazla kişiye ulaştığını, herkesin özell...

4 ay önce. 34 0 Devam Et

Material Design Icons – MDI ile Sitelerinize Icon Set Nasıl Eklenir

Selam arkadaşlar. Bu yazıda sitelerimizi daha doğrusu arayüzlerimizi hazırlarken Material Design Icon Set’ind...

4 ay önce. 35 0 Devam Et

SSD Disk Kullanmak Bilgisayarımızı Ne Kadar Hızlandırır?

Solid State diskler piyasa çıktığından beri bilgisayar satıcıları hatta elindeki ikinci el bilgisayarı satan in...

4 ay önce. 57 0 Devam Et

Hakkımda

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

Uzun yıllar çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra 2017’den beri kendi yazılım ve reklam şirketimi kurdum. Geliştirmeye ve değiştirmeye devam ediyoruz.