Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 23.2.2020
Bu yazı 09.05.2016 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

WordPress’de Bir Sayfayı İstediğimiz Bir Yerde Göstermek

4 sene önce yazıldı, 2.737 kere okundu. 3

Merhabalar. WordPress yazılarımıza devam ediyoruz elbette. Geçenlerde ihtiyaç duyduğum şey; wordpress’de bir sayfayı herhangi başka bir yerde ( page.php dışında ) göstermek, yani spesifik bir sayfa döngüsünü istediğimiz bir yerde nasıl gösterilir konusuna değineceğim. Ne uzun cümle kurdum be, neyse bakalım.

Öncelikle ne zaman lazım olur, neler yapılabilir gibi bir kaç soruyu yanıtlandıralım. Ben bir kaç galeriyi yönetici panelinden düzenlenebilir hale gelmesi için sayfalara eklediğimde, bir yandan arayüzde tek bir sayfada göstermek için kullandım. Yani x, y ve z sayfalarını oluşturdum. İçlerine wordpress galerileri oluşturdum ve hepsini göstermek istediğim d sayfasında bu üç sayfayı gösterdim. Yönetici panelini verdiğim herhangi biri girip tek tek sayfalar üzerinden düzenleme yapabilecek. Bu arada, elbette daha kullanışlı yöntemler var galeri kullanımı anlamında ancak, bir kaç sebep yüzünden böyle hazırlamak durumunda kaldım. Örneğin, ACF ile çok güzel galeriler oluşturulup direk yönetici paneli menüsüne eklenebilir ve rahat bir şekilde yönetilebilir. ( ACF Pro )

Tek yerden yönetim yapmak ve zamandan tasarruf etmek için iç içe sayfalarınızda da kullanabilirsiniz. Örneğin bir kurumsal sayfanız var ve ayda bir bu sayfayı güncelliyorsunuz. Aynı zamanda bu sayfanın içeriğini iletişim sayfanızda da görüntülüyorsunuz. Kurumsal sayfanızı iletişim sayfanızın içine aşağıdaki yöntemle eklerseniz, direk tek sayfada yaptığınız değişiklik diğerinde de aktif olacaktır. Bu da zaman kazandıracaktır. Ek olarak, her zaman sistemi otomatikleştirmek size zaman kazandırır ve daha pratik bir hale gelir tüm işler.

WordPress’de Bir Sayfayı İstediğimiz Bir Yerde Nasıl Gösteririz?

Aşağıdaki kodları içeriğini göstermek istediğimiz sayfa nerede gözükmesini istiyorsak oraya yerleştiriyoruz ve üzerinde bir kaç düzenleme yapıyoruz. page_id=19 kısmında 19 sayfamızın ID’si oluyor. Sayfanın ID sini nereden öğreneceğiz peki? En basit yolla, düzenle diyip araç çubuğundaki id=x kısmında x i baz alabiliriz. Ya da panelde sayfanın üzerine gelerek sol altta gideceği adresi gösteren yerde de aynı şekilde görebiliriz.

BENZER  Yukarı Yapışan Menü Yapmak

Gördüğünüz gibi kodlar çok tanıdık kodlar aslında. query başlangıcından sonra, title, content gibi sayfaya ait bir çok içeriği zaten bildiğimiz kodları kullanarak getirmemiz mümkün. page.php de ne kullanıyorsak, burada da onu kullanmak mümkün.

İşlemlerimiz bunlardan ibaret arkadaşlar. Bir başka wordpress yazımızda görüşmek üzere. Aklınıza takılan konuları yorum kısmından sormayı unutmayın. Sağlıcakla kalın.

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel