Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 303 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 14.2.2020
Bu yazı 09.02.2015 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

WordPress’de Elle Post’ları Sıralamak

5 sene önce yazıldı, 4.677 kere okundu. 0

screenshot-1Merhaba arkadaşlar. Sizlere bir süredir kullandığım bir eklentiden bahsedeceğim. Eklenti sayesinde her post type için ( Post Type meselesini anlatmıştım daha önce birazcık buyrun. ) yeniden sıralama düzeni kuruyor. Yani, örneğin Yazılar post type’ımızdaki yazıları eklenme sırasına göre değil de kafamıza göre özel bir sıralama ile göstermek istiyoruz sitemizde. Yapmamız gereken şey, Post Types Order eklentisini kurup, Yeniden Sırala sekmesinden sürükleyip bırakarak tüm postları elle sıralamak.

 

Bu eklenti neden kullanılabilir?

Eklentinin kullanım amaçlarından en önemlisi bence çoklu ürün tanıtım veya satış siteleri. Bazı müşteriler kategorilerde bulunan ürünleri eklenme sırasına göre değil de, benzer ürünleri yan yana koyarak ve ürünlerin önemine göre sıralamak isteyebiliyor. Ya da daha az satılan ürünleri üstlere koyarak daha çok satılmasını sağlamak isteyebiliyor. Tam tersine, bu ürünler çok satılmıyor aşağılara alalım diye de biliyorlar. İşte böyle acayip durumlara göğüs gerebilmek için bu eklentiyi kullanmanız şart.

Yani sürekli sürekli post’ların tarihleriyle oynayıp kafa patlatarak sıralama yapmak zorunda değilsiniz. Hatta sürükle bırak yöntemi olduğu için, verin panel bilgilerini müşterinize, kendisi bile güncelleyebilir.

Ek olarak söylemek istiyorum, eklentinin ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki versiyonu mevcut. Ücretsiz versiyonda kategori, taxonomy vesaire ayrımı olmaksızın tek bir sayfada tüm post type içeriklerini listeleyip sıralamanıza izin veriyor. Tabi her post type’ın da ayrı bir listesi oluyor ancak, ücretli versiyonda daha fazla ayrıntı var. Mesela taxonomy ayrımı yapabiliyor sıralarken. Yani, kategori kategori yeniden sıralayabiliyorsunuz. Anasayfada şu sırayla, benzer yazılarda şu sırayla gözüksün falan da diyebiliyorsunuz. ( uğraşırsanız yaparsınız niye yapamayasınız. )

Profesyonel kullanımlar için ücretli versiyona verilecek parayı kesinlikle hakedecek derecede mantıklı bir eklenti olduğunu düşünüyorum. Ama ücretsiz versiyonu da iş görmüyor değil. Tavsiyedir.

BENZER  Advanced Custom Fields ile Tekrarlayıcı ( Repeater ) Özel Alanını Nasıl Kullanacağız?

Eklentinin ücretsiz versiyonunu indirmek için tıklayın.

Ücretli versiyon hakkında bilgi almak ve satın almak için tıklayın.

Görüşmek üzere !

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Nazım YILMAZ

A webmaster, working with music.

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

İZLEDİM

Bir Solukta İzlenebilecek Dizilerden : La Casa De Papel