Yazıyı görüntülüyorsunuz Bloğumdaki toplam 12 kategoride yazılmış 298 yazıdan en güncelleri gösteriliyor. 24.5.2018
Bu yazı 14.01.2014 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Yukarı Yapışan Menü Yapmak

4 sene önce yazıldı, 3.319 kere okundu. 4

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda bazı sitelerde gördüğünüz aşağı inince yukarıya yapışan menüleri kolay bir şekilde nasıl yapacağınızı anlatıcam kısaca. Bunun için elinizde hali hazırda bir menü olması gerekiyor. Yani yapacağımız işlem menü hazırlamak değil, hazırladığınız menüyü kullanıcı aşağı indiğinde yukarıya sabitlemek ve her zaman görünmesini sağlamak.

Bu işlem için iki adım atacağız. Birincisi size vereceğim “tut.js ” dosyasını sayfanıza entegre etmek, ikincisi ise size vereceğim seçiciyi kullanarak hangi divin ( .menu olabilir, #menu olabilir, #yapiskan olabilir.. size kalmış ) yukarıya yapışacağını seçtirmek.

Şimdi buradan js dosyamızı indirip sunucumuzda bir yere atıyoruz. Daha sonrasında < head>< /head> kodları arasına  include etmemiz gerekiyor. Bunun için kullanacağımız kod;

<script src=”http://siteniz.com/tut.js” type=”text/javascript” charset=”utf-8″></script>

JS dosyamızı içeri aldığımıza göre, şimdi sıra seçiciyi kullanarak yukarıya yapışacak menüyü seçmekte. Buyrun kodlarımız;

<script type=”text/javascript”>$(document).ready(function(){$(‘.menu‘).scrollToFixed();});</script>

Bu iki kodu da sitemize göre düzenleyip tasarımın head kısmına yerleştirdiğimizde, artık menümüz yapışkan hale geldi demektir. Kullanıcı siteyi aşağı kaydırdığında daime üste çıkıp orada kalacaktır menümüz. Tabi sadece menüler için kullanılır diye bir şey yok. İstediğiniz bir div’i yukarıya sabitleyebilirsiniz. Bir de, menümüz yukarıda olacak diye bir şart da yok. logomuzun altında bulunan bir menüye bu işlemi uyguladığımızda siteyi aşağı kaydırırken menü en yukarı kadar çıkacak, sonra orada sabitlenecektir. Zaten yukarda ise menünüz, js kullanmaya gerek yoktu. position:fixed; işinizi görecektir. Başka bir yazıda zaten fixed olayından bahsedeceğim.

Şimdilik görüşmek üzere :)

BENZER  Wordpress'de Bir Sayfayı İstediğimiz Bir Yerde Göstermek

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir.