Bloğumda toplam 12 kategoride yazılmış 316 yazı ve 269 yorum var.

QR Kod Nedir ve Nasıl Kullanılır

10 sene önce yazıldı, 1.202 kere okundu. 0

Merhaba arkadaşlar. Bugün daha önceden bir firmaya hazırladığım qr kod için revize istendi ve benim de bu olayı kendi sitelerimde uygulamak ve buradan da anlatmak geldi aklıma. Gayet hoş bir olay.

QR kodumuz aslında bir resim dosyası. Fakat telefonumuzdaki okuyucuya gösterdiğimizde şifrelenmiş bilgileri telefonumuza yansıtıyor ve rahatça istediğimiz gibi kullanabiliyoruz. Biraz daha detaya inmek gerekirse, adımızı soyadımızı, internet sitemizi, mail adresimizi, açık adresimizi, telefon numaralarımızı ve istediğimiz her hangi bir yazıyı bir resme şifreliyoruz ve bu resmi okuyabilen bir okuyucuya gösterdiğimizde bu bilgiler ekranda beliriyor.

Bu QR kod olayı çok kullanılmıyordu ancak bugün qr kod güncellemesi yaptığım firmadan aldığım bilgiye göre bu kolaylık bir çok kişi tarafından sevilmiş ve baya baya kullanılmaya başlanmış. Biraz da bu yüzden böyle bir makale paylaşma gereği duydum.

barkod

Nasıl Oluşturacağız?

QR kod oluşturmak gayet basit. Google’da ” qr barkod ” gibi kelimelerle arama yaptığımızda bir dolu generator ( online olarak qr kod oluşturan siteler ) çıkıyor karşımıza. Çoğu birbirine benzer, fakat bazıları ekstra özellikler de sunuyor. Örneğin qr barkodun içine logo gömebiliyor vesaire. Ben size bugün kullandığım siteyi örnek göstereyim. Link aşağıda;

http://tr.qr-code-generator.com/

Linke girdiğinizde soldaki menüden nasıl bir şey istediğinizi belirleyin, formu doldurup ” QR Kodu Oluştur “ butonuna basın. Sağ taraftaki fotoğrafı indirip istediğiniz yerde kullanabilirsiniz artık. Örneğin ben anasayfama yerleştirdim bir kod. ( www.nazimyilmaz.com.tr )

Bu kodu sadece internet sayfanızda kullanabilirsiniz diye bir şey yok. İçeriğini istediğiniz gibi belirleyebildiğiniz gibi, isterseniz kartvizitlerinize, el ilanlarınıza vesaire de bastırabilirsiniz. Ya da istediğiniz bir şiiri bu şekilde şifreleyip facebook’da paylaşabilirsiniz. Ciddi anlamda merak edenler kodu çözüp okuyacaktır :)

QR Kodu – Barkodu Neye Nasıl Okutacağız?

Günümüzde akıllı telefonları yeri baya büyük. Bu olayda da akıllılarımızdan faydalanabiliriz. Telefonlar dışında herhangi bir okutma şekli var mı inanın hiç bakmadım, gerek de duymadım.

BENZER  WhatsApp Web Sayesinde Oluşan Güvenlik Açığı ve Önlemi

Android telefonlarınız için Google Play’de ” qr code “ diye aratırsanız bir dünya uygulama karşınıza çıkar zaten. IOS telefonlarınızda da sanırım bu tarz uygulamalar mevcut. Kameranız olsun yeterli. Ücretsiz bir uygulama işinizi görür. Hemen hemen her uygulamada qr kodda bulunan iletişim bilgilerini otomatik olarak tek tuşa rehbere ekleme, sosyal medyada paylaşma gibi özellikler bulunur. Deneyin, eğlenceli bir olay aslında :)

Başka bir yazıda daha görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın

 

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

MacBook Pro M2 13” İle İkinci Günüm

Merhabalar! Instagram kullanıcı adımı değiştirdikten sonra artık şu blog işine bi el atayım istedim ve yeniden...

12 ay önce. 47 0 Devam Et

Kahramanmaraş Depremi ve Düşüncelerim

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir bir şeyler yazmıyordum, zaten çok nadiren girip bir şeyler yazıp çıkıyorum an...

1 sene önce. 59 0 Devam Et

Asus ROG Strix G513IC 144Hz Dizüstü Bilgisayar ile Yaşadığım Problemler

Öncelikle herkese merhaba! Çok uzun bir süredir bloğum aktif değildi ve artık bişeyler yazmak çizmek için tekra...

2 sene önce. 86 0 Devam Et

Macbook Air 2017’yi Kimlere Tavsiye Edebilirim?

Bir süredir sık sık Macbook Air’i proje işlerinde ve sunumlarda kullanıyorum. Sizlere bu yazımda 2017 model ...

4 sene önce. 132 0 Devam Et

2021’e Girerken Hayata Dair Genel Bir Değerlendirme Yapalım

Merhabalar yeniden! Hemen her yazıya başlarken söylediğim gibi; epeydir bir şeyler yazamıyorum ama yeniden bir şe...

4 sene önce. 71 0 Devam Et

Hakkımda

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

Uzun yıllar çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra 2017’den beri kendi yazılım ve reklam şirketimi kurdum. Geliştirmeye ve değiştirmeye devam ediyoruz.