Bloğumda toplam 12 kategoride yazılmış 316 yazı ve 269 yorum var.

10 Adımda Google Business Kaydı Nasıl Yapılır?

6 sene önce yazıldı, 431 kere okundu. 0

Herkese merhaba! Bu yazımda çoğunluğun bildiği ama pek dökümante edilmemiş, bu yüzden de ne sebeple yapılacağının çok farkında olunmadığı bir işlemden bahsedeceğim. Şöyle ki; işletmelerimizin Google Haritalar’da gözükmesini ve Google’da yapılan aramalarda sağ tarafta çıkan kutuda işletme bilgilerimizi görmeyi herkes istiyor. Bunun için gerekli olan şeyin de Google Business kaydı olduğunu söyleyelim ve bu kaydı 10 adımda nasıl gerçekleştiririz öğrenelim.

1- Google Hesabınız Var mı?

Muhtemelen vardır ancak yine de buradan belirtmemiz gerekiyor. Çünkü herhangi bir google hizmetinden faydalanmak istiyorsak bir google hesabınıza ihtiyacımız var. Ek olarak, Gmail hesaplarınız da birer google hesabıdır, belirtmekte fayda var.

2- Google Business Ekranına Giriş

Buraya tıklayarak Google Business ekranına giriş yapabiliriz. Karşımıza gelen ekranda daha öncesinde herhangi bir işletme eklemediğiniz için boş bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Hemen sağ üstteki HEMEN BAŞLAYIN butonuna tıkladığınızda, işlemlere başlayabilir olacaksınız. Bu ekranda Google Hesabınız ile giriş yapmayı da unutmayın.

3- İletişim Bilgileriniz

Firmanıza ait iletişim ve adres bilgilerini gireceğiniz ekrandır. Bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız sizin için büyük avantaj olacaktır. Hem bu form hedefe daha da çok yaklaşacak, hem de siz daha kolay bulunabilir olacaksınız.

Adres bilgilerinden sonraki ekranda ise, eğer var ise sizinkine benzer veya sizin işletmenizi listeleyen bir ekranla karşılaşabilirsiniz. Burada sistem size “bu sizin işletmeniz olabilir mi acaba?” sorusunu soruyor. Yani daha önceden bir müşteriniz veya farkında olmadan siz burada böyle bir işletme var dediyseniz Google’a, bunu sizin karşınıza getiriyor. Eğer isterseniz o işletme üzerinden formu doldurmaya devam edebiliyor ve bu işletmeyi sizin google hesabınızın üzerine almış oluyorsunuz. Eğer işletmeniz gözükmüyorsa, eşleşmiyor diyip ilerleyebilirsiniz.

BENZER  Advanced Custom Fields ile Tekrarlayıcı ( Repeater ) Özel Alanını Nasıl Kullanacağız?

Bir sonraki ekranda ise haritada yerinizi seçmeniz isteniyor. Olabildiğince doğru seçim yapmanız yine sizin için faydalı olacaktır. Google Haritalar’da görünmek güzel, doğru yerde görünmek daha güzel.

4- Hizmet Bölgesi Seçimi

Bu ekranda, hizmet veya ürünlerinizi hangi yollarla nerelere ulaştırdığınızı öğrenmeye çalışıyor Google amcamız. Örneğin bir mağazanız var ve internetten satış yapmıyor iseniz, sadece mağazanıza yakın bölgeleri seçebilirsiniz. Ama internet üzerinden ya da farklı yollarla tüm ülkeye ya da tüm dünyaya ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi ulaştırıyorsanız, posta ve kurye seçeneğini seçebilirsiniz. Olabildiğince doğru bilgi girmeniz gerektiğini tekrar hatırlatarak diğer ekrana geçelim.

5- İşletmeniz Hangi Kategoride / Sektörde ?

İşletmenizin içerisinde bulunduğu kategori / sektör seçimini bu ekranda yapabilirsiniz. Kategorinizi size en yakın olan bir seçim olarak yaparsanız aramalarda insanlar size daha rahat ulaşabilecektir. Google algoritmalarına verdiğiniz bu detay bilgi ileride sizin işinize yarayacaktır.

6- Bağlantı Kurun

Buraya da işletmenize ulaşan telefon numarası ve işletmenizi temsil eden internet sitesi adresinizi yazmalısınız.

7- Haberdar Olun

Eğer Google’ın Business hizmeti ile alakalı ya da hesabınızla, işletmenizle alakalı sizlere öneride bulunmasını, zırt bırt olmasa da sık sık mail göndermesini istiyorsanız onaylayıp geçebilirsiniz.

8- Tamamlayın

Size girmeniz gereken bilgilerin sonuna geldiğinizi ve bundan sonra başınıza gelecekleri (neler kazandınız da diyebiliriz) söyleyen, Son’a basarak devam edeceğiniz ekrandır.

9- Doğrulama Kodu Gönderimi

En önemli adıma gelmiş bulunuyoruz. Bu ekranda posta (PTT) yolu ile size bir kod gönderileceği belirtiliyor. Bunun için de, bu kodu kim alacaksa o kişinin İsmi ve Soy İsminin belirtilmesi gerekiyor. Postanın geleceği adres daha öncesinde belirttiğiniz işyeri adresiniz olacaktır.

Bu doğrulamanın sebebi ise, belirtilen adreste o işletmenin gerçekten olup olmadığını kanıtlamanızdır. Bilgileri tamamladıktan gönderilecek olan postayı beklemekten başka bir işimiz kalmıyor.

BENZER  Dell Vostro 5471 Notebook'da Klavye Sorunu ve Çözümü

10- Doğrulama Kodunu Sisteme Girmek

Posta ile adresinize ulaşan zarfın içerisinde Google’ın size verdiği doğrulama kodu bulunuyor. Bu kodu yine https://www.google.com.tr/business/ adresine giriş yapıp, listede görünen işletmenin bulunduğu satırdaki DOĞRULA butonuna tıklayarak girmeniz isteniyor.

Kodu girip onayladıktan kısa bir süre sonra artık hem haritalarda hem de aramalarda işletme olarak gözükeceksiniz. Dilerseniz yine Business sayfalarından görsellerinizi, iş saatlerini ve diğer detay bilgileri doldurabilir, insanların sizi daha rahat bulmalarını sağlayabilirsiniz.

Başka bir yazımda daha görüşmek üzere!

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

MacBook Pro M2 13” İle İkinci Günüm

Merhabalar! Instagram kullanıcı adımı değiştirdikten sonra artık şu blog işine bi el atayım istedim ve yeniden...

12 ay önce. 47 0 Devam Et

Kahramanmaraş Depremi ve Düşüncelerim

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir bir şeyler yazmıyordum, zaten çok nadiren girip bir şeyler yazıp çıkıyorum an...

1 sene önce. 62 0 Devam Et

Asus ROG Strix G513IC 144Hz Dizüstü Bilgisayar ile Yaşadığım Problemler

Öncelikle herkese merhaba! Çok uzun bir süredir bloğum aktif değildi ve artık bişeyler yazmak çizmek için tekra...

2 sene önce. 86 0 Devam Et

Macbook Air 2017’yi Kimlere Tavsiye Edebilirim?

Bir süredir sık sık Macbook Air’i proje işlerinde ve sunumlarda kullanıyorum. Sizlere bu yazımda 2017 model ...

4 sene önce. 132 0 Devam Et

2021’e Girerken Hayata Dair Genel Bir Değerlendirme Yapalım

Merhabalar yeniden! Hemen her yazıya başlarken söylediğim gibi; epeydir bir şeyler yazamıyorum ama yeniden bir şe...

4 sene önce. 73 0 Devam Et

Hakkımda

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

Uzun yıllar çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra 2017’den beri kendi yazılım ve reklam şirketimi kurdum. Geliştirmeye ve değiştirmeye devam ediyoruz.