Bloğumda toplam 12 kategoride yazılmış 316 yazı ve 269 yorum var.

Başka Bir WordPress Koşul Yapısı : Mobil Giriş Yapanları Ayırt Etmek

8 sene önce yazıldı, 922 kere okundu. 0

Merhabalar WordPress severler! Bazı projelerde sıkça kullandığım bir IF yapısını buradan anlatmak istedim. Bugün bir forumda bu tarz ihtiyaçları olan insanların açtıkları bazı konuları gördüm ve aslında WordPress ile hayatın ne kadar olduğunu bir yazıda açıklamak istedim.

Wordpress üzerinde işlerimizi yaparken yazdığımız kodların önemli kilit noktalarını IF yapıları oluşturuyor genellikle. Şöyle ki, anasayfada farklı diğer sayfalarda farklı kodları çalıştırmak için, üye giriş ekranları hazırlarken giriş yapılmış mı yoksa yapılmamış mı kontrol etmek için, özel kategori ve single sayfaları hazırlamak için çeşitli IF yapılarını kullanıyoruz çokça.

Aynı mantıkla ilerlediğimizde mobil giriş yapanları filtrelemek amaçlı bir IF yapısı kurgulayıp kullanabiliriz anlamına geliyor. Çünkü, WordPress bazı şeyleri bizden önce düşünmüş ve eğer kullanmak istersek diye bünyesine katmış, bize sunmuş!

Aşağıdaki yapıyı kullanarak mobil giriş yapanlar ile normal kullanıcıları ayırıp, tıpkı anasayfada şunu göster, değilse şunu göster mantığı gibi mobilden giriş yapıldıysa şuraya yönlendir, değilse yönlendirme bu içeriği göster diyebiliriz.

Kodları vermeden önce nerelerde kullanabiliriz onlardan da bahsedelim. Öncelikle sadece mobil tarayıcılardan ya da masaüstü tarayıcılardan girilmesini istediğiniz sitelerde header bölümünde kullanıp, istemediğiniz ziyaretçileri sabit bir sayfaya yönlendirip uyarı mesajınızı gösterebilirsiniz. Ya da reklam alanlarınızda bu yapıyı kullanarak responsive temanızdaki reklamları ayrıştırabilirsiniz. Ya da daha basit bir örnekle, Whatsapp ile gönder butonunuzu sadece mobil kullanıcılarınıza gösterebilirsiniz.

Buyrun kodlarımız;

<?php
if ( wp_is_mobile() ) { 
    /* Mobilse çalışacak kodlar */ 
} else { 
 echo 'Mobil değilse çalışacak kodlar'; 
}  ?>

Başka bir yazıda tekrar görüşmek üzere. Lütfen sorularınızı yorum kısmından sormaktan çekinmeyin. Farklı bir ihtiyacınız var ise, WordPress Destek bölümüme beklerim.
Bol WordPress’li günler!

BENZER  Wordpress, Telefonumdaki Yerini Aldı

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

MacBook Pro M2 13” İle İkinci Günüm

Merhabalar! Instagram kullanıcı adımı değiştirdikten sonra artık şu blog işine bi el atayım istedim ve yeniden...

12 ay önce. 47 0 Devam Et

Kahramanmaraş Depremi ve Düşüncelerim

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir bir şeyler yazmıyordum, zaten çok nadiren girip bir şeyler yazıp çıkıyorum an...

1 sene önce. 62 0 Devam Et

Asus ROG Strix G513IC 144Hz Dizüstü Bilgisayar ile Yaşadığım Problemler

Öncelikle herkese merhaba! Çok uzun bir süredir bloğum aktif değildi ve artık bişeyler yazmak çizmek için tekra...

2 sene önce. 86 0 Devam Et

Macbook Air 2017’yi Kimlere Tavsiye Edebilirim?

Bir süredir sık sık Macbook Air’i proje işlerinde ve sunumlarda kullanıyorum. Sizlere bu yazımda 2017 model ...

4 sene önce. 132 0 Devam Et

2021’e Girerken Hayata Dair Genel Bir Değerlendirme Yapalım

Merhabalar yeniden! Hemen her yazıya başlarken söylediğim gibi; epeydir bir şeyler yazamıyorum ama yeniden bir şe...

4 sene önce. 73 0 Devam Et

Hakkımda

1994'ün Haziran'ında Beyşehir/Konya'da dünyaya gelmişim. O zamanlar, gerek tombikliğim gerek yeşil gözlülüğüm sebebiyle gören herkes tarafından el üzerinde ( hatta defalarca havaya atılıp tutulma gibi ) tutulmuşum.

Bebekliğim Konya'da bir köyde, çocukluğum İstanbul'da geçti. İstanbul'da başladığım iş hayatına doğduğum yer, Beyşehir'de devam ediyorum.

Uzun yıllar çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra 2017’den beri kendi yazılım ve reklam şirketimi kurdum. Geliştirmeye ve değiştirmeye devam ediyoruz.